Slovensku budú dostávať od poisťovní mesačne 1,75 miliardy korún, čo je približne o 250 miliónov korún viac, ako vlani. Transformačné zmeny však prinesú aj ďalšie znižovanie počtu lôžok a prepúšťanie pracovníkov. Na celom Slovensku, podľa slov ministra Romana Kováča, by malo ísť o 20 percent. Zaujímalo nás, či jednotlivé zariadenia už dostali z rezortu pokyny k prepočtu pracovníkov, a tak sme oslovili riaditeľa Nemocnice s poliklinikou (NsP) J. A. Reimana v Prešove Jána Sidora.
"Zatiaľ sme v Bratislave dostali len jednu disketu s tým, že si ju máme nainštalovať do systému a nakŕmiť údajmi o počte odliečených pacientov, lôžkodní a vyšetrených pacientov na ambulanciách. Z toho si máme podľa jednotlivých oddelení vypočítať odporúčané počty lekárskych miest podľa odborov. Potom nás vyzvú, aby sme im oznámili naše údaje," vysvetlil nám J. Sidor.
Hoci si verejnosť uvedomuje zložitosť situácie a vzťahov so zdravotnými poisťovňami, otázkou je, či transformačné zmeny prinesú očakávaný efekt. Už len fakt, že existuje akási schéma počtu pracovníkov bez zohľadnenia štruktúry nemocníc, hovorí jasnou rečou. Každé zo zariadení má totiž inú spádovosť, iný počet odborných oddelení, operačných sál, laboratórií, nehovoriac o obslužnom personále. Niektoré nemocnice majú celý personál v stave zamestancov, iné majú služby ako dopravu, upratovanie, stravovanie, pranie a iné zabezpečené dodávateľským spôsobom, a tak ich tabuľky budú vykazovať iné údaje. Len v prešovskej NsP, podľa našich informácií, tvorí obslužný personál v stave zamestancov takmer 250 ľudí.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.