Prešove k častejším rokovaniam a rozhodnutiam. Kým v niektorých školách v dôsledku klesajúceho demografického vývoja populácie vzniká otázka opodstatnenosti, v iných sa už roku trápia s nedostatkom priestorov. Jednou z nich je aj Základná škola v Tuhrinej (okres Prešov). Zaujímalo nás, ako postupuje proces riešenia ich situácie.
"Hľadáme východiská. Ešte stále dochádza veľa detí zo Žehne do školy v Tuhrinej, kde je kvôli kapacitným problémom dvojzmenná prevádzka. Vzniesla sa taká požiadavka, aby sme našli vhodné priestory v Žehni," povedal nám prednosta OÚ Milan Benč po rokovaní so zástupcami škôl a spomínaných obcí.
Podľa našich informácií sa však ešte začiatkom tohto roku skloňovalo schválenie prístavby ZŠ v Tuhrinej, aby sa tieto problémy odstránili. Učitelia sú totiž nútení učiť deti na šiestich rôznych miestach. Verejnosť sme vtedy o škole informovali najmä v súvislosti s pretrvávajúcim problémom so suchým záchodom. Vtedy sa rozhodlo, že OÚ požiada krajský úrad o prostriedky na prístavbu školy, alebo na náhradné a predovšetkým lacnejšie riešenie. Tým sa mala stať montáž unimobuniek v areáli ZŠ v Tuhrinej. Ostatné rokovanie sa však tejto otázky vôbec netýkalo. Napokon, podľa našich informácií s vedením Jednoty o alternatíve prenájmu ešte nikto nehovoril. Otázkou je tiež, kto posúdi, ako bude vplývať na deti často navštevované pohostinstvo v spomínanej budove.
O stanovisko sme požiadali aj starostu obce Žehňa Andreja Lazora. "Našich 190 žiakov denne dochádza do Tuhrinej, Šarišských Bohdanoviec a do Prešova. Pokiaľ viem, tak požiadavka na jednu poriadnu školu v tejto lokalite sa schvaľuje už dobrých 20 rokov. Ja by som skôr prijal, keby sa postavila prístavba, v ktorej budú mať deti vytvorené adekvátne podmienky. Ani dočasné riešenie s unimobunkami, ani v spomínanej predajni Jednoty nie je dlhodobým východiskom." Poznamenal tiež, že posledný návrh nepovažuje za reálny, lebo spotrebné družstvo má z objektu značné tržby a je otázne, či by vôbec mali ochotu prenajať ho.
Na našu otázku, nakoľko reálna je tohtoročná realizácia plánovanej prístavby nám prednosta Benč odpovedal: "Ťažko povedať či nám krajský úrad dá financie. Teraz tam chceme aspoň dostavať splachovacie WC a riešiť dvojzmennosť." Zaujímalo nás aj stanovisko riaditeľa školy Gejzu Vargu, ktorý sa už niekoľko mesiacov usiluje presvedčiť kompetentných o inom riešení. Ak neprejde riadna prístavba z finančných dôvodov, pričom náklady by sa pohybovali okolo 10-15 miliónov korún, jednoznačne sa prikláňa k montovaniu unimobuniek od dodávateľa za zhruba 300 tisíc korún. Ako pre náš denník povedal, náhradné riešenie by prijal minimálne preto, aby boli priestory pripravené do nového školského roku, teda do septembra.
"Projektová štúdia na prístavbu už počítala aj so splachovacím WC, prípojkami, čističkou a nebol by problém napojiť ich aj na unimobunky, ktoré budú zmontované rýchlo. Zriaďovateľ by mal predovšetkým zvážiť výšku nákladov na spomínané alternatívy a hľadať také riešenie, aby sme nemuseli učiť žiakov na šiestich rôznych miestach," argumentoval riaditeľ Varga. Zároveň dodal, že alternatíva so Žehňou by priniesla problémy vo výchovno-vzdelávacom procese. Nevie si predstaviť situáciu, že tam ostane 90 žiakov druhého stupňa, ale pokiaľ bude riaditeľstvo v Tuhrinej, nevie ako zabezpečia odbornosť v Žehni. Veď ide o osemkilometrovú vzdialenosť. Ako sa tam budú učitelia na jednotlivé hodiny dopravovať? Alebo sa budú musieť vytvoriť dve riaditeľstvá? Na tieto otázky však zatiaľ nikto nepozná odpoveď.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.