predvstupovej pomoci Európskej únie (EÚ), dozvedel až z médií, ktoré o celej záležitosti informovali vo štvrtok. "Myslím, že to boli médiá," uviedol Dzurinda po sobotňajšom stretnutí s veľvyslancom EK na Slovensku Walterom Rochelom.
Je nesporné, že celá záležitosť má nielen technické prvky, ale aj vnútornú politickú dimenziu, uviedol Dzurinda na margo vyvodenia politickej zodpovednosti voči vicepremiérovi Pavlovi Hamžíkovi, ktorý bol o chystaných opatreniach EK informovaný takmer tri týždne. K tejto otázke sa Dzurinda podľa vlastných slov vyjadrí až po zodpovednej politickej diskusii s partnermi.
Rochel v sobotu premiéra informoval, že na Slovensko s najväčšou pravdepodobnosťou prídu zástupcovia Európskeho úradu na boj proti korupcii (OLAF), aby otvorili vyšetrovanie možného zneužitia prostriedkov poskytnutých Slovensku v rámci predvstupového programu PHARE, ktoré EK viedlo k zavedeniu reštrikčných opatrení. Veľvyslanec EK zároveň požiadal premiéra o garanciu spolupráce všetkých kompetentných orgánov SR. "Povedal som, že urobím čokoľvek, čo zaručí pokračujúcu stopercentnú dôveru inštitúcií EÚ voči Slovensku," uviedol Dzurinda.
Rochel premiéra ubezpečil o vynikajúcich vzťahoch medzi Slovenskom a EÚ. Veľvyslanec EK podľa Dzurindu zdôraznil, že táto "nesporná nepríjemnosť v žiadnom prípade neohrozí negociácie Slovenska s EÚ".
P. Hamžík nepovažoval za potrebné informovať predsedu vlády o rozhodnutí EK. Vo včerajšej diskusnej relácii TV Markíza Na telo odmietol tvrdenie, že o celej záležitosti zámerne neinformoval. "Komisia sa obrátila na mňa, všetky kroky, ktoré bolo potrebné urobiť, som ako národný koordinátor zahraničnej pomoci urobil," zdôraznil Hamžík.
O rozhodnutí EK informoval Ministerstvo zahraničných vecí SR, ako aj Stálu misiu v Bruseli. Pripomenul, že sa pripravovalo zasadnutie monitorovacieho výboru EK v Bruseli, na ktorom v piatok EK svoje opatrenia, pozastavujúce podpisovanie kontraktov a schvaľovanie nových výberových konaní v rámci predvstupovej pomoci Slovensku, napokon zrušila. Hamžík podľa svojich slov dal po prijatí listu pokyn podriadeným zamestnancom informovať o ňom vedúceho Úradu vlády SR. Je presvedčený, že o celej záležitosti, ako aj jeho ďalšom postupe, musel byť premiér ako jeho priamy nadriadený informovaný.
Podporu svojmu predsedovi P. Hamžíkovi vyjadrilo na včerajšom rokovaní Republikové predsedníctvo SOP.
Podľa Európskej komisie Hamžík urobil dostatočne rýchlo všetky nutné opatrenia k začatiu prešetrovania podozrení z korupcie, uvádza sa vo vyhlásení predsedníctva, ktoré včera poskytol podpredseda SOP Vladimír Beszédes. Republikové predsedníctvo SOP žiada rýchle a dôkladné prešetrenie tohto podozrenia tak, aby nemalo nepriaznivý dopad na integráciu SR do európskych štruktúr ani na spochybňovanie SOP a jej miesta v koalícii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.