Riadim rezort, ktorý stále nesie v sebe stopy bývalého režimu, socialistického zdravotníctva, pričom aj verejnosť to takto vníma," konštatoval Roman Kováč (na snímke) v odpovedi na otázku, aké je to byť ministrom tak podvyživeného rezortu. Šéfa slovenského zdravotníctva sme vyspovedali po minulotýždňovom výjazdovom zasadaní vlády v Košiciach.
Kedy konečne zvýšite zdravotníkom platy?
"Dátum ešte nebudem prezrádzať, ale 3. mája máme definitívne predložiť návrh riešenia, ktoré vláda schváli 9. mája. Dnes už otázka nestojí tak, či sa bude zvyšovať alebo nebude, ale výška percenta, o koľko sa bude zvyšovať a odkedy. My totiž musíme to zvýšenie pripraviť tak, aby bolo kryté zdrojmi. V prvých troch mesiacoch tohto roka nebol absolútne žiaden priestor na zvýšenie platov. Teraz sme pripravili cenový výmer, ktorý má dolnú hranicu úhrad nemocniciam, pod ktorú zdravotné poisťovne nemôžu ísť a tá umožní vo väčšine prípadov zabezpečiť zvýšenie."
Naštartujú sa vôbec niekedy reformy v zdravotníctve?
"Všetky systémové kroky sme už prerokovali s riaditeľmi nemocníc na našej poslednej porade vo Vyšných Hágoch a myslím si, že sme pre ne získali podporu. Návrhy na zmeny už máme pripravené, smerujú k sprehľadneniu finančných tokov smerujúcich do nemocníc, ale i k úprave lôžkového fondu a personálu v zdravotníckych zariadeniach. Musíme tiež urobiť razantné kroky v liekovej politike, pretože spotreba liekov neustále rastie. V minulom roku náklady na lieky vzrástli oproti predošlému o 27 precent, čo je naozaj neúnosné."
Naozaj plánujete zdredukovať počet pracovníkov v rezorte o 20 percent?
"Nie, je to prehnaná informácia. Od riaditeľov v súčasnosti dostávame veľmi presné údaje o tom, koľko majú ošetrovacích jednotiek, ako majú zabezpečené denné a nočné služby a my pripravujeme minimálne počty, ktoré nemocnice potrebujú pre zabezpečenie svojho chodu. Na základe toho dôjde k zmenám. Našim cieľom však nie je iba redukcia počtu zravotníckych pracovníkov, ale racionalizácia ich práce. V zdravotníctve sa totiž značne využíva nárazová práca a my by sme si želali, aby tento rezort ako prvý začal vo väčšom rozsahu využívať skrátený pracovný čas. Keďže najväčšie vyťaženie personálu je v dopoludňajších hodinách, nevidím dôvod, prečo by sme nemohli mať viac sestier pracujúcich na polovičný úväzok... Ak by sa toto naštartovalo a osvedčilo, mohlo by to pomôcť celej spoločnosti v otázke riešenia nezamestnanosti. Veď na Slovensku skrátený pracovný čas využívame len na úvorni dvoch percent, kým v štátoch Európskej únie je to až sedemnásť percent a dokonca v Holansku pracuje na čiastočný úväzok viac ako 40 percent žien. Aj toto je jedna z možností riešenia dnešnej situácie."
Stav zdravotníctva nesporne nepridal na popularite HZDS pred minulými parlamentnými voľbami. Nemáte obavy, že negatívne ovplyvní aj preferencie SDKÚ?
"Samozrejme že zdravotníctvo je aj politikou. Pracovať ďalej v tomto rezorte bez vnesenia poriadku sa nedá, našim cieľom je vytvoriť jasné vzťahy a znížiť výraznou mierou úplatkárstvo. Toto občan možno privíta a ocení."
Ako to chcete urobiť?
"Riešením je ho zlegalizovať. Dnes je to tak - ak chcete, aby vás operoval príslušný primár alebo jeho zástupca, dáte peniaze jemu do vrecka. Ja navrhujem, aby sa za takéto služby platilo nemocnici, od ktorej potom dostane peniaze nielen lekár, ktorý sa o vás stará, ale aj ďalší personál. Pritom zostane niečo aj v zdravotníckom zariadení, ktoré tiež potrebuje nové plachty či čistiacie prostriedky. Keďže represívnymi prostriedkami bojujeme v tomto smere už dlho neúspešne, nový zákon o zdravotnej starostlivosti by mohol tento problém vyriešiť. Mimochodom, novela zákona o zdravotnom poistení, ktorej prvý návrh chceme predložiť v najbližších dňoch, už bude riešiť doplnkové zdravotné poistenie i rodinné poistenie. Pritom pripoistenie by malo umožniť aj zvoliť si lekára, v tom prípade to zaplatí zdravotná poisťovňa."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.