povedal poslanec Národnej rady SR za Stranu demokratickej ľavice Viliam Sopko (SDĽ) k reforme verejnej správy. Skonštatoval, že vtedy nazvali uvedený postup "budovaním domu od strechy", pričom sa to isté deje aj teraz.
Pre V. Sopka je kľúčové, "aby samospráva bola dominantná v územnom celku a aby bola symetria štátnej správy a samosprávy. Prioritou je priniesť aj zladenie záujmov štátnej správy a samosprávy".
Poslanec Sopko, podobne ako jeho stranícki kolegovia, ale i ďalší poslanci Prešovského kraja, trvá na modeli 8 plus 8. Podľa neho je delenie na osem krajov a osem vyšších územných celkov (VÚC) lacnejšie, a to v prvotnej investícii i z dlhodobého hľadiska. Ako uviedol, na čele ôsmich VÚC by boli prirodzené sídla, ktoré sú najväčšími slovenskými mestami. "Vyhli by sme sa tak nechutným konfliktom v boji o sídlo VÚC," dôvodí poslanec, ktorý považuje diskusie o počte VÚC len za "stranícke rituály".
"Do doby schválenia koncepcie reformy verejnej správy, keďže zatiaľ sme do výborov nedostali nič, by tiež malo platiť embargo na návrhy akýchkoľvek štrukturálnych zmien," povedal V. Sopko a ako príklad uviedol, že pokladá "za absolútne nevhodné, ak minister spravodlivosti Čarnogurský predloží koncepciu stabilizácie súdnictva, obsahujúcu zmeny v organizačnej štruktúre súdov. Bez ohľadu k samotnej vecnosti tohto návrhu, nemali by sa takéto dielčie zmeny robiť, kým nie je známa koncepcia reformy verejnej správy".
Na margo šance, či sa reforma verejnej správy po toľkých nezhodách v máji príjme, prípadne či sa vôbec príjme, keďže hraničných termínov už z úst kompetentných odznelo niekoľko, V. Sopko podotkol: "Šanca je stále rovnaká. Tou šancou je rozsah kompetencií na regionálnu alebo miestnu samosprávu."
Do druhého čítania sa dostala novela zákona o priemyselných parkoch.
Poslanec Viliam Sopko považuje predloženie novely za konkrétny krok vlády a správnu cestu "k vytvoreniu nových pracovných miest, a tým aj k zvyšovaniu zamestnanosti". Má však aj výhrady, lebo podľa jeho slov prinesie budovanie novej priemyselnej infraštruktúry na zelenej lúke ekonomické zaťaženie.
Preto dnes na zasadnutí parlamentného výboru pre verejnú správu predloží doplňujúci návrh, aby bolo v novele zohľadnené, že priemyselné parky môžu vzniknúť aj revitalizáciou súčasných priemyselných zón.
"Očakávam, že to prejde," skonštatoval V. Sopko a podotkol, že doplňujúcich, či pozmeňovacích návrhov možno bude ešte viac, už však nie z jeho strany.
Svoj návrh odôvodnil poslanec Sopko slovami: "V intravilánoch slovenských miest sú tisíce nevyužívaných hektárov plôch priemyselných zón." Podotkol, že tieto zóny chátrajú, najmä kvôli nevyriešeným vlastníckym vzťahom, či rozpredanej technológii. V Prešove sa takéto zóny nachádzajú na Šarišských lúkach a na Budovateľskej ulici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.