československé vlčiaky, ktoré popoludní utiekli z objektu firmy Ultra Plast a zaútočili na deväťročného Patrika Kravianskeho. Chlapec útok psov neprežil, strhli ho z brány, za ktorú sa snažil pred rozbesnenými zvermi ukryť.
Ako nás informoval vyšetrovateľ, bolo začaté trestné stíhanie za ublíženie na zdraví s následkom smrti z nedbanlivosti. Objektmi stíhania sú firma Ultra Plast, poľnohospodárske družstvo Obzor, v ktorého objekte Ultra Plast sídli a zamestnanec Ultra Plastu, ktorý mal v pracovnej náplni starostlivosť o psy.
Miera zavinenia zatiaľ nie je jasná. Psy museli pred vstupom na ulicu zdolať tri prekážky. Prvou boli dvere klietky, ktoré zamestnanec pri poslednom kontakte so psami síce zavrel, priznal však, že ich nezabezpečil. Z objektu sa vlčiaky dostali po tom, čo telami vytlačili bráničku, ktorá oddeľovala Ultra Plast od pozemkov družstva Obzor. Hoci si spolumajiteľ firmy i psov Peter Nedeliak z Ľutiny (okres Sabinov) myslí, že na ulicu vybehli cez otvorenú bránu, v plote ohradzujúcom pozemok Obzoru našli policajti šesť dier, cez ktoré mohli psy vybehnúť.
Matka nebohého Patrika Jarmila Kravianska vyslovila podozrenie, že psy, ktoré neboli mimo objektu prvýkrát, boli podvyživené, čo údajne vystupňovalo ich agresivitu. P. Nedeliak poprel nedostatočné kŕmenie psov, ale i to, že by niekedy v minulosti opustili objekt firmy. S konečnou platnosťou podvýživu odhalí až pitva zvierat, ktorú polícia zverila do rúk veterinárov. Vysokú mieru agresivity pripísal majiteľ odobratiu jedného z potomkov psieho páru, ktorého zamestnanec tesne pred útekom vydal novým majiteľom.
Československý vlčiak je plemeno, ktoré bolo ako čistokrvné s konečnou platnosťou uznané len 1. júna 1999. Podľa webovej stránky slovenského Klubu chovateľov československého vlčiaka bol prvý pokus o skríženie nemeckého ovčiaka s karpatským vlkom vykonaný v roku 1955. Od roku 1982 je československý vlčiak uznaný Výborom chovateľských zväzov vtedajšej ČSSR ako národné plemeno.
Stavbou tela, pohybom, osrstením, farbou srsti a maskou sa vlčiak podobá vlkovi. Podľa chovateľov je temperamentný, veľmi aktívny, vytrvalý, učenlivý, rýchlo reagujúci, neohrozený a odvážny. Nedôverčivý psovlk ale bezdôvodne nenapadá, svojmu pánovi prejavuje mimoriadnu vernosť. Je odolný voči vplyvom počasia, mnohostranne použiteľný pracovný pes.
Podarilo sa nám osloviť dlhoročnú členku Klubu chovateľov československých vlčiakov (KCHČSV) a jeho tajomníčku Máriu Glosovú zo Senice. Ako majiteľka už druhého vlčiaka nám povedala, že v lipianskom prípade jednoznačne zlyhal ľudský faktor. "Môže to urobiť každé plemeno, vôbec to nechápem ako jeho rys. Ide o to, že keď má niekto veľkého psa, má ho mať vycvičeného a držať ho tak, aby nemohol nikomu nič spraviť." Mária Glosová nepotvrdila ani útok na krk ako charakteristickú črtu plemena, zdedenú po karpatskom predkovi. Podľa jej informácií nie je Peter Nedeliak členom klubu chovateľov.
Hoci teda Peter Nedeliak v klube nie je, psy tejto rasy chová a predáva. Za tristo korún ste si u P. Nedeliaka mohli zohnať psa. Hoci vám na neho nevystavil papiere, čistokrvnosť podložil preukazom pôvodu rodičov. Jeden z odberateľov nám na adresu psa, ktorého od Nedeliaka takto kúpil pred rokom a pol, uviedol: "Mám pocit, že ak sa vlčia povaha prejaví vo svorke, je tento pes neovládateľný. Čo sa týka vystupňovania agresivity po odobratí potomka, je to jednoznačné. Ako v takejto situácii reaguje človek?"
K téme útokov psov na ľudí sa vyjadril aj poslanec Národnej rady SR Viliam Sopko (SDĽ). "Správa o tom, čo sa stalo v Lipanoch, otriasla nielen mnou, ale zrejme každým občanom Slovenskej republiky," uviedol poslanec Sopko, pričom zdôraznil, že je potrebné aj legislatívne zamedziť podobným prípadom. "Nikto iný nemôže byť zodpovedný za správanie sa psa než jeho majiteľ. Predpokladám, že po tejto alarmujúcej udalosti budú príslušné ministerstvá pracovať na zmene legislatívy," dodal Viliam Sopko.
Autor: iva
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.