obnovenia vízovej povinnosti preto opäť denervuje slovenskú verejnosť, nevraviac o politikoch, ktorí súc sami poplašení, všeobecný zmätok a poplašné nálady ešte navršujú.
Dnes je situácia fakt iná, než aká bola pri doterajších vízových pozdravoch z Belgicka, ale aj Dánska, Nórska, Fínska a spol: Summit ministrov vnútra členských krajín EU v polovičke marca rozhodol o vytvorení tzv. bieleho zoznamu "bezpečných štátov", pre občanov ktorých sa zaviedol bezvízový vstup do eurozóny. Na ňom sa ocitlo aj Slovensko, s tým, že ak dôjde k repríze exodov, môže z neho byť vyňaté. V takom prípade by sme už ale nepotrebovali víza iba do toho štátu, ktorý sme "zavírili", ale do celého priestoru Schengenskej dohody.
Potiaľ je všetko v poriadku, na základe príslušnosti k "bielemu zoznamu" máme od 10. apríla slobodný vstup aj do Belgicka. Aj s rizikom, ktoré bolo pomenované. Napriek tomu sú výkriky o "železnej opone" a pod., ktorá nám po tomto exode hrozí, značne nadnesené. Škrtnutie Slovenska zo zoznamu bezpečných krajín je totiž možné iba kvalifikovanou, to jest trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých signatárov "schengenu". Aj keby Belgicko nanieslo takúto požiadavku, je dosť nepravdepodobné, aby potrebnú podporu získalo. Z viacerých dôvodov.
Napríklad, podľa informácií zo Škandinávie sa smerom na Dánsko resp. Fínsko vyhemžil dvoj- až trojnásobne početný výsadok. Severské štáty sa však bránia nájazdom podstatne operatívnejšie - čiže ašpirantov najluxusnejšieho sociálneho zabezpečenia na svete obratom vyhosťujú. Ďalší z argumentov, že Brusel s takouto iniciatívou nepochodí, hovorí o tom, že slovenskí exulanti sa stali kartou v belgickom vnútropolitickom zápase. Pokiaľ nebudú vyjasnené podozrenia, že kobylky sú k ťaženiu stimulované dokonca priamo z cieľovej krajiny, ťažko sa rozhádaná EU ujednotí na tak radikálnom kroku proti jednej z kandidátskych krajín.
Treba si aj uvedomiť, že zatiahnutie rolety do celej EU by bolo totálnym politickým výpraskom súčasnej slovenskej vlády, ktorú však tá istá EU stále vníma ako boží dar oproti bývalej Mečiarovej. Toľko si veru v EU spočítajú (nemusia poznať ani aktuálne slovenské preferencie), že vízovou ranou by fakticky vynulovali už aj tak dosť bledé vyhliadky na ďalšiu reformnú vládu. Nevraviac o faktickej absurdnosti a politickej neudržateľnosti situácie, ktorá by vznikla, keby Slováci po 12 rokoch opäť chodili do celej EU na víza. Toto je scenár veľmi-veľmi nepravdepodobný.
Navyše a najmä - plošná sankcia proti Slovensku by po marcovom zaradení na "biely zoznam" postrádala aj akúkoľvek vnútornú logiku. Konzekvencie by boli totiž iba dve: Alebo boli totálne blbí, keď nás pred mesiacom ohodnotili ako bezpečnú krajinu, alebo bezpečnou krajinou reálne sme, a vtedy procesie zopár stovák kverulantov jednoducho nemôžu byť na vízovú bariéru dôvodom. Sloboda voľného pohybu nesie aj svoje riziká, ktorým demokratické štáty nemôžu vzdorovať železnou oponou. Teda pokiaľ sú naozaj demokratické.
Inou vecou je, že tento nový exodus nie je zrovna ideálnym príspevkom do inej "eurodiskusie", ktorá sa nedávno rozpútala - o prechodných obdobiach pre nových členov EU vo vzťahu k voľnému pohybu pracovných síl. Je zrejmé, že aj toto ťaženie na Brusel posilní pozície Nemecka a Rakúska, ktoré žiadajú päť, sedem, či dokonca ešte viacročnú karanténu. Aj keď pre týchto konkrétnych cestovateľov - paradoxne - je hľadanie práce to posledné, kvôli čomu dobrodružstvo podstupujú.
Medzitým, čo si balia kufre ďalší a ďalší kandidáti rohu hojnosti, Dzurinda ubezpečil premiérskeho kolegu Verhofstadta, že Slovensko prijme opatrenia, aby sa nával predsa len znížil. To je prísľubné, iba nie je celkom jasné, kam konkrétne mieri. Doteraz totiž všetci zainteresovaní unisono tvrdili, že represívne, či metódami tajných služieb, sa v kauze nič urobiť nedá. Každý môže cestovať, kam si zamanie - čo sa zmenilo?!
Keď tu bol v januári belgický minister vnútra, Pittner - ako tradične - falazoval. Polícia podľa neho mala informácie, že navrátivší sa azylanti sa museli "s vydieračmi podeliť o peniaze, ktoré dostali v zahraničí ako formu pomoci". Na otázku, že prečo nie sú obvinení, povedal, že na prípadoch sa pracuje. Je apríl a po čundroch už chodia ďalší - kde sú tí obvinení?!
Belgicko možno nájde dieru v Amsterdamskej zmluve a zavedie víza opäť individuálne, obíduc tým marcovú dohodu aj našu príslušnosť k "bielemu zoznamu". Plošné zavedenie víz celou EU je temer vylúčené. Tieto rómske výpravy, už ani nie za sociálnymi dávkami (Belgicko podstatne sprísnilo azylové procedúry), ale azda iba z recesie, sú však hanbou Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.