zajačie úmysly. Jej kroky z lode, čo do preferencií sa stále viac potápajúcej, nesmerujú ani do Ruskovej, ani do žiadnej inej politickej strany. Pravdou však je, že zatiaľ ju ani nik s podobnou ponukou neoslovil. Ak sa SOP po budúcich voľbách do parlamentu nedostane, odíde z politiky. Včera to vyhlásila na krste kancelárie poslankyne SOP Kataríny Čižmárikovej.
Vyjadrila sa aj k aktuálnym otázkam v súvislosti s U.S. Steelom a ich snahou získať aj stopercentný balík akcií VSŽ. Podľa M. Machovej si Američania zrejme až dodatočne uvedomili, že aj ten zvyšok, ktorý pôvodne nebol predmetom kúpno-predajnej zmluvy, je zaujímavý. "To, že sa s ponukou odkúpenia akcií obrátili na vládu, je štandardný postup. V súčasnosti prebieha vo VSŽ due diligence, teda hĺbková analýza. Predstavenstvo požiadalo o určenie reálnej ceny akcií VSŽ. Toto hodnotenie by malo byť na svete niekedy začiatkom mája. Predpokladám, že akcionári pod vplyvom štátu potom zasadnú a začnú vyjednávacie rozhovory, o ktorých výsledkoch bude informovaná vláda. Tá v konečnom dôsledku rozhodne o podmienkach predaja. Ja by som rada dosiahla, aby išlo o odkúpenie celého balíka akcií, aby tento proces bol správny a korektný pre všetkých akcionárov."
Práve vzhľadom k drobným akcionárom bol často prístup vlády označovaný za nesprávny. Podľa zákona totiž akcionári s balíkom viac ako 30 percent akcií, ak konajú v zhode, majú vydať verejný prísľub na odkúpenie všetkých akcií. To sa nestalo, hoci štát niekoľko mesiacov mal pod palcom viac ako 50 percent akcií. Opýtali sme sa M. Machovej, prečo vláda tento zákon nedodržala. "Nepokladám to za rozpor so zákonom, pretože to nie sú klasické nákupy akcií. Išlo o presuny akcií vyplývajúce zo zmluvných vzťahov, z reštrukturalizácie Slovenskej sporiteľne a pod."
Pre zabezpečenie vstupu U.S. Steel do železiarní bola vlani vláda nútená skupovať akcie VSŽ. Hovorilo sa, že za týmto účelom vynaložila prinajmenšom 700 miliónov korún. Predpokladá ministerka, že sa štátu odpredajom súčasného balíka vrátia vynaložené náklady späť? "Tých sedemsto miliónov, to bolo za akcie, ktoré sa dostali do portfólia Transpetrolu. Nákupná cena jednej akcie vtedy predstavovala 209 korún. Dnes je na stole návrh verejného prísľubu, ktorý hovorí o 400 a viac korunách. Takže nákup v tom čase, ktorý bol nutný a mal strategický význam, nebol a nebude v žiadnom prípade neekonomický."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.