Prešova do Bratislavy," začal poslanec NR SR Jozef Kužma (DS-SDK) tlačovú besedu k nedávnemu výjazdu členov parlamentného výboru pre kultúru na východnom Slovensku, ktorého sa zúčastnil spolu s kolegami Budajom, Jarjabkom a Paškom.
"Chcel som svojim kolegom dokázať, že nemáme rovnaké pravidla hry, východné Slovensko je finančne poddimenzované. Zo začiatku sa ešte pýtali, či existuje ešte mesto v štáte, ktoré neovláda východniar, ale nakoniec sa ukázalo, že zrovnateľné inštitúcie majú na východe o 20 až 200 percent menej ako v Bratislave."
Do parlamentu má byť v krátkom čase predložený návrh zákona o múzeách. Podľa slov poslanca Kužmu je práve situácia v múzeách a galériách nelichotivá a v týchto inštitúciách sú "doslova fanatici - vysokoškolsky vzdelaní, inteligentní ľudia, ktorí robia za šesťtisíc mesačne dôležitú prácu pre budúcnosť". Ako uviedol, kultúrna sféra nemá skupinu ľudí, ktorá by za ňu bojovala a nemá ani 'rukojemníkov'. Tento pojem objasnil J. Kužma slovami: "Keď štrajkujú, s parlamentom to pohne, pretože deti chodia do škôl, keď štrajkujú zdravotníci, s parlamentom to pohne, lebo každý má pocit, že raz môže byť chorý. Keď by štrajkovali zástupcovia galérií a múzeí, nikto z občanov to ani nezaregistruje."
Peňazí na kultúru je podľa Kužmových slov pre Prešovský kraj 120 miliónov ročne, priemerný plat 6250 Sk.
Poslanec uviedol príklad, že sólista košickej filharmónie má osemtisíc mesačne, sólista bratislavskej filharmónie hrajúci na rovnaký nástroj má dvadsaťtisíc. Ako skonštatoval, problém nastal v roku 1996, keď sa niektorým skupinám kultúrnej oblasti znížil rozpočet o 40 percent a "zvykovým právom sa im z rozpočtu stále ukrajuje".
Jozef Kužma však tiež skonštatoval, že galérie, ale i múzeá, si neplnia svoju základnú funkciu, ktorou je zveľaďovanie zbierok. Ak má galéria priemerný ročný rozpočet 4 až 4,5 milióna, tak na nákup zbierok ide päť až dvadsaťtisíc korún ročne. "Nemáme ochranný mechanizmus ako zachovať kultúrne dedičstvo," uviedol poslanec a dodal, že "ak štát nemá prostriedky, musí sa rozhodnúť čo a za koľko bude chrániť".
Ako uviedol, napríklad v Národnej galérii sú niektorí výtvarníci (z čias socializmu) zastúpení počtom 200 až 300 kusov obrazov. Podľa Kužmovho návrhu by väčšia časť takýchto diel mohla byť predaná cez štátom garantované aukčné siene a získané zdroje by sa mali použiť na nákup nových zbierok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.