roku 1999. Objem minuloročného prílevu priamych zahraničných investícií je podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska vyšší ako za roky 1993 - 1999 spolu. Na konci roku 2000 predstavoval celkový objem investícií 3,496 mld USD.
Napriek enormnému rastu ostáva Slovensko pri porovnávaní absolútnej výšky priamych zahraničných investícií na chvoste rebríčka ekonomík strednej a východnej Európy.
Pre zahraničných investorov ostáva aj naďalej najatraktívnejším Bratislavský kraj. Z celkového prílevu priamych zahraničných investícií "pohltil" takmer dve tretiny - 60,4 percenta. Do neho smerovali v minulom roku všetky zahraničné investície do bankového sektora (47,73 mil. USD). S výrazným odstupom ho nasleduje Košický kraj s 31,3-percentným podielom. Najmenej zaujímavým regiónom Slovenska sa stal Trenčiansky kraj (0,2 percenta).
Predbežné údaje centrálnej banky hovoria o masívnom vstupe zahraničného kapitálu do podnikovej sféry. Kým v roku 1999 investori do tejto oblasti nasmerovali len 366,23 mil. USD, v minulom roku to bolo 1,939 miliardy dolárov.
Najväčším investorom na Slovensku ostáva podľa údajov centrálnej banky Nemecko s investíciami v hodnote 966,9 mil. USD, nasleduje ho Holandsko (792,5 mil. USD), Rakúsko (529,4 mil. USD) a Spojené štáty americké (311,3 mil. USD).
Údaje o prílive priamych zahraničných investícií, ktoré NBS zverejnila vo svojom poslednom menovom prehľade, sú výrazne vyššie ako doterajšie odhady vlády (okolo 1,5 mld USD).
V tomto roku by sa na Slovensko mal dostať ešte vyšší objem zahraničných investorov. Do rúk strategických investorov sa tento rok majú dostať po Slovenskej sporiteľni ďalšie dve štátom kontrolované banky (VÚB a IRB), do konca tohto roka vláda plánuje dokončiť aj predaj Slovenskej sporiteľne a privatizáciu Slovenského plynárenského priemyslu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.