kompetentní zhodujú na tom, že Slovensko potrebuje aj takýto typ vysokej školy, už teraz je zrejmé, že v súčasnej podobe škola dlho nezotrvá. V súvislosti s pripravovanou koncepciou reformy armády sa totiž prehodnotí aj celková koncepcia vojenského školstva.
Už predchádzajúci minister obrany P. Kanis tvrdil, že vo VLA musí prebehnúť určitá reforma, ktorá sa dotkne aj počtu zamestnancov. Podľa jeho slov z konca minulého roka má škola veľkú možnosť uplatniť sa aj v podmienkach NATO, avšak na to treba omnoho väčšiu snahu jej vedenia... Keďže uplynulý týždeň navštívil po prvýkrát VLA nový minister obrany J. Stank, sondovali sme u neho, aký má názor na ďalšiu (ne)existenciu tejto vysokej školy.
"Neprišiel som sem nič prikazovať, ani veliť. Rozhodnutia sa snažím robiť až na základe získania potrebných poznatkov. V žiadnom prípade však nechcem robiť okamžité a nejaké unáhlené rozhodnutia. Predpokladám, že najneskôr koncom roka budeme presne vedieť, koľko absolventov budeme potrebovať," uviedol pre Korzár minister. Ako sa nechal počuť, tohtoročný obmedzený rozpočet, spolu s prebiehajúcou reformou armády, plánom cvičení a programom prípravy pre vstup do NATO limituje nielen väčšinu vojenských útvarov, ale aj chod VLA.
Okrem slovenských študentov by ministerskí úradníci boli najradšej, keby VLA vychovávala aj pilotov, ktorí by si za štúdium platili tvrdou menou. Čím viac sa ich škole, prípadne našim vojenským pridelencom v zahraničí podarí získať, tým budú šance školy na jej zachovanie vyššie. V tomto smere by sa však žiadala predsa len aktívnejšia účasť leteckých pridelencov...
"Minister bol po prehliadke školy veľmi spokojný s celkovou situáciou. S našim rektorom M. Gregom rokovali o koncepcii reformy vojenského školstva, avšak zatiaľ sa nehovorilo o žiadnych konkrétnych termínoch, ktoré by sa nás dotýkali. Sme však školou, ktorá dokáže plne konkurovať aj vojenským akadémiám v členských krajinách NATO. Potvrdili nám to aj viacerí zahraniční odborníci," povedal nám hovorca VLA J. Szilágyi.
"Viem, že škola má roziahlu spoluprácu so zahraničním. Ak tá bude aj naďalej pokračovať, vidím jej budúcnosť veľmi optimisticky. Ak sa ale ukáže, že VLA nie je v takejto zostave životaschopná, budú aj z našej strany nasledovať adekvátne opatrenia. Slovenská ekonomika si ani v armáde nemôže dovoliť udržiavať pracoviská, ktoré nie sú efektívne a teda ani potrebné," tvrdí minister Jozef Stank.
Vo VLA teraz učí 32 kandidátov vied, 12 docentov a zatiaľ 5 profesorov, pričom tým šiestym bude po schválení prezidentom republiky súčasný rektor M. Grega. Podľa ministra je vo VLA, ktorá momentálne pripravuje 350 študentov, veľký pedagogický potenciál, ktorý by bola škoda ďalej nevyužiť. Zároveň ale pripustil, že VLA je podobne ako jej "sestra" v Liptovskom Mikuláši na slovenské pomery kapacitne predimenzovaná. Stankovo ministerstvo však hodlá podporiť všetky aktivity školy, ktoré by jej pomohli uplatniť sa aj v tvrdej konkurencii podobne zameraných škôl v zahraničí.
"Na základe záujmu a potrieb Armády Slovenskej republiky budeme priebežne posudzovať celkovú koncepciu vojenského školstva. Zároveň požiadam rektora VLA, aby nám predložil svoj návrh ďalšieho fungovania školy ako aj spôsob na to ako chcú získať ďalších zahraničných študentov. Pán rektor je veľmi dobre informovaný o mojich krokoch, keďže je členom poradného kolégia ministra, a tak všetky dôležité rozhodnutia môže ovplyvňovať. Akadémiu považujem nepochybne za významné teleso, no definitívne stanovisko o tom ako sa ďalej bude vyvíjať jej budúcnosť prijmeme až tesne pred koncom roka," dodal Stank.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.