Hrozí riziko, že aj obyvatelia kandidátskych krajín čoskoro stratia pôvodné nadšenie
Londýn (TASR) - Obyvatelia členských štátov Európskej únie sú zase o trochu menej naklonení jej rozširovaniu smerom na východ. Kým ešte pred rokom bolo za prijatie nových členov 38 percent opýtaných, dnes je to už iba 34 percent, vyplýva z najnovšieho prieskumu Eurobarometer, ktorý včera uverejnil britský denník Guardian.
Aj napriek tomu sú však obyvatelia únie skôr pre rozšírenie ako proti nemu. Najmenej sú myšlienke rozširovania naklonení Francúzi a Rakúšania, kde vyše polovica obyvateľstva je v princípe proti prijatiu nových členov, a ani Nemecko na tom nie je omnoho lepšie. Obávajú sa prílivu lacnej pracovnej sily z východu a očakávajú problémy aj s poľnohospodárskou politikou, píše Guardian.
Výsledky najnovšieho prieskumu sú odrazom apatie a nepriateľského postoja členských krajín, ktoré sa obávajú najmä nákladov spojených s rozširovaním - tri štvrtiny opýtaných by chceli, aby noví členovia boli pri svojom vstupe na rovnakej hospodárskej úrovni ako vyspelé ekonomiky, aby ich rozširovanie nič nestálo.
Aj kandidátske krajiny strácajú trpezlivosť a sťažujú sa, že proces vstupných rozhovorov je príliš pomalý. Obviňujú úniu, že postupne posúva cieľovú rovinu a sťažuje podmienky v priebehu procesu. Vo Varšave, Budapešti a ďalších mestách to iba stupňuje znechutenie voči Bruselu a hrozí riziko, že aj obyvatelia kandidátskych krajín čoskoro stratia pôvodné nadšenie pre vstup do únie, uzatvára Guardian.
Autor: EUROSERVIS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.