skutočnosť, a v každom prípade platí zásada radšej stokrát overiť ako raz zjesť. Fatálnym omylom sa môže stať i zámena muchotrávky zelenej so zelenými holubienkami alebo pečiarkami. O téme stále rovnako aktuálnej sme sa rozprávali s primárom Nefrologickej kliniky košickej FN L. Pasteura MUDr. Petrom Mizlom (na snímke).
Prečo práve s ním? Lebo za uplynulé desaťročia mala práve bývalá IV. interná klinika priam "monopolné" postavenie v diagnostikovaní i liečbe týchto otráv. Aj preto, že mali jediné dialyzačné stredisko, dokonca v rámci regiónu. Keďže sme skôr nepoučiteľní, ako dôslední, prečítajme si, čo si o probléme myslia zainteresovaní.
Práve túto otravu považuje medicína za jednu z najťažších. I keď sa nám podarilo za tie roky zachrániť zhruba každý druhý prípad, ide o hazard hubárov. Beznádejnosť situácií podmieňuje zákernosť príznakov, ktoré sa na rozdiel od iných jedovatých húb objavujú u muchotrávky veľmi neskoro, po osem, až 12 hodín trvajúcich latentných pôsobeniach jedu v organizme. Vlastne až vtedy, keď tá, prvá fáza doznieva, a je už poškodená i pečeň, v ktorej dochádza k rozpadu buniek. Zanikajú pôsobením tzv. jadrového jedu, a nové už nemôžu nikdy vzniknúť. Smrť pacienta nastáva zlyhaním pečene cieľového orgánu od agresívneho pôsobenia jedu, poškodzujúceho súčasne i črevá, obličky, ktoré sa spravidla dokážu aj keď sú na kratší čas nefunkčné zregenerovať. Isteže nie v každom prípade."
- Aká je smrteľná dávka?
"Skôr možno hovoriť o nepatrnom množstve, ako o kvante. Laboratórnymi metódami sa dokázalo, že smrtiaci jed amanitan je prítomný už v niekoľko gramov vážiacej hubovej tkáni, pričom 0,1 miligramu jedu na 1 kilogram váhy, usmrtí človeka. Čiže jedna plodnica s obsahom 7 10 mmg dokáže s určitosťou zlikvidovať dospelého jedinca. V prípade detí je to mnohonásobne nebezpečnejšie. Navyše u hromadných otráv niekoľkých členov jednej rodiny, ide o tzv. ruletovú hru komu a koľko sa ušlo z pripravených húb, a tým aj otravných látok v nich. Niekomu možno nič, inému o to viac. Rozhodujúci je okrem toho i zdravotný stav postihnutých."
- Z akej podstaty sa vychádza?
"Zo základnej a zásadnej: na svete neexistuje zatiaľ žiadny prostriedok protijed, ktorý by premohol prudkosť pôsobenia amanitanu v našom organizme. Jestvuje preto iba nepriama eliminačná liečba a to mimotelová! Spočíva v odstraňovaní toxických, jedovatých látok z krvi. Vedieť treba i to, že pečeňové testy môžu byť na začiatku normálne. Nie sú prítomné ani typické laboratórne príznaky otravy muchotrávkou zelenou, a predsa! Lebo sa v organizme už začalo s pôsobením aj bez zjavných prejavov, pričom kulminujú až po 24, i viac hodinách. Stáva sa tak neodvrátiteľnou otrava celého ľudského organizmu."
- Čím dokážete v týchto tragických situáciách pomôcť?
"Nielen pacientom, ale aj sebe, predložením atlasu húb pacientom, aby identifikovali čo najpresnejšie svoje nálezy druhy húb, pričom jednou z nich je aj muchotrávka zelená. Navyše, jediným, svojím spôsobom posledným pokusom je z našej strany i hemoperfúzia. Ten, akoby valec s dvoma hrotmi (na snímke) dokáže na kratší čas nahradiť funkciu pečene. Žiaľ ani napriek tomu, že je nákladný nemôžeme od neho očakávať žiadne zázraky."
Isteže! Tie spočívajú v samozrejmosti dávať pozor nie na množstvo úlovkov, ale na ich vzhľad...
Autor: Jola Nováková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.