Vo vzduchu v byte nie sú len škodlivé látky, uvoľňujúce sa z nábytku, niektorých stavebných hmôt, farieb, lakov, ale poletuje v ňom aj prach a rôzne
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
mikroorganizmy - plesne, baktérie, roztoče, škodlivý je aj cigaretový dym. Proti nim sa osvedčujú "zelení kamaráti". Najúčinnejšími požieračmi prachu a ďalších škodlivín sú ihličnany, ktoré uvoľňujú do vzduchu prachové látky na báze silíc a éterických olejov - fytoncídy. Preto sa nám v ihličnatom lese dobre dýcha.
V byte môžeme pestovať niektoré exotické druhy ihličnanov napr. blahočet (Arancaria excelsa) nazývaný aj izbový smrečok alebo jedlička. Obľúbený bol predovšetkým u našich prababičiek.
Ďalším spolubojovníkom s prachom a baktériami je dekoratívna rastlina so sviežo zeleným ihličím - cyprus veľkoplodý (Cupressus macrocarpa, najmä formy Goldcrest a Goldcrest Wilma). Nie je natoľko náročný na miesto ako izbový smrečok, takže ho môžeme mať aj v malej miestnosti. Rovnako prospešný je aj cypruštek guľovitý (Chamaecyparis thyoides) a borovica kanárska (Pinus canariensis). Rastlina s takmer zázračnými účinkami je blahovičník guľatoplodý (Eucalyptus globulus). Je to drevina s kožovitými silne aromatickými listami. Obsahujú vonný olej, ktorý pôsobí priaznivo na dýchanie, preto je blahovičník ideálny pre spálne astmatikov. Samotný eukalyptový olej sa používa do aromatických lámp ako preventívny prostriedok proti infekciám a na osvieženie vzduchu.
Kvitnúcou rastlinou s príjemnou vôňou a schopnosťou likvidovať cigaretový dym je citrónový muškát (Pelargonium graveoleus). Proti moľom sa osvedčujú vrecúška s levanduľou úzkolistou alebo lekárskou, či rozmarínom. Obe rastliny nemôžeme miešať, ba ani ich osobitne dávať do jednej skrine. Ak vôňa vyprchá, oživíme ju niekoľkými kvapkami esencie. Levanduľu aj rozmarín každý rok nahradíme čerstvo usušenou dávkou. Rozmarín môžeme úspešne pestovať na okne alebo balkóne.
Autor: Xe
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.