hlavný chod. Potom vlejú do seba pol litra piva a vydýchnu si, spokojní, že sa napráskali. Cestou do práce si ešte kúpia niečo sladké pod zub, alebo aby nepribrali, vrecúško nejakých slaných chipsov.
Verte-neverte, rýchle jedenie, ktorým chcete oklamať sami seba, lebo si myslíte, že menej zjete, neprospeje organizmu a z jedla nemáte ani žiadne potešenie. Veď vám nezostane čas na to, aby ste si uvedomili, že jete niečo dobré, chutné. V našom tele funguje mechanizmus, ktorý spája žalúdok s mozgom. Signály zo žalúdka oznámia mozgu, že v tej chvíli bola dopravená potrava. Keď sa ňou žalúdok primerane naplní, opäť upozorní mozog a ten dá najavo, že sme nasýtení. Ak ale jeme príliš rýchlo, prepracovaný mozog nestihne vyslať do mozgu signál, že je žalúdok plný, takže sa začneme prejedať. Vráťme sa k spomenutým chipsom: ak nenahádžeme do seba celé vrecúško, ale pomaly jeme menšiu dávku, túto pochúťku naozaj vychutnáme a prinesie nám viac potešenia.
Keď sme v rozhovore o tempe jedenia hovorili o Japoncoch a Číňanoch, ktorí dokážu aj z misky ryže mať potešenie a naberajú si ju pomaly, niekto poznamenal, že paličkami sa nedá rýchlo jesť. Dá a ešte ako! Lenže nechcú si znechutiť jedlo. A z pitia čaju, ktorý my do seba vlejeme, si urobili obrad.
Stojí za to, zamyslieť sa nad týmito otázkami: Prehltávate veľké sústa. Jete tak rýchlo, že takmer ani nevnímate chuť jedla? Váš tanier je prázdny ako prvý na stole? Zjete obed alebo večeru rýchlejšie ako za štvrťhodinu? Nahádžete do seba jedlo tak rýchlo, že máte z neho nepríjemné pocity? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali "áno", mali by ste zmeniť tieto svoje návyky, teda začať pomalšie žuť potravu, vnímať jej vôňu a kvalitu, upokojiť sa a pri jedle aj konverzovať, hoci to našim potomkom zakazujeme, ako neslušný spôsob stolovania.
Rýchle jedenie mnohí ospravedlňujú nedostatkom času. Preto sa doma večer vrhnú na to, čo je na stole i v chladničke, veď iba rýchlo obedovali, alebo poriadne nejedli... a to je najlepšia, rýchla a istá cesta ako sa zaradiť medzi obéznych. Takýchto uponáhľaných jedákov zachráni pred pribúdaním kíl disciplína v jedení, úprava frekvencie jedla, pitný, ale aj pracovný režim.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.