odkrútiť si základnú vojenskú službu. Príčina je prozaická. Posledným septembrom tohto roku rozkazom ministra obrany ukončia svoju činnosť v rámci miestnej posádky oba popradské útvary. "V praxi to znamená, že od 1. októbra, po 56 rokoch fungovania, prestávame existovať. Výcvik spojovacích špecialistov je organizovaný najbližšie v Ružomberku. Svojou činnosťou však nehradia existenciu nášho útvaru," informoval nás veliteľ Piateho školiaceho a výcvikového strediska spojovacieho vojska plk. Rudolf Želonka. Podobný osud čaká aj na tzv. Duklianske kasárne, oficiálne nazývané Výcvikové stredisko vojskovej protivzdušnej obrany. Tie budú redislokované do vojenskej posádky v susednom Kežmarku.
Vojaci základnej služby pôsobiaci v prvom z útvarov sa vrátia po skončení poddôstojníckej školy do svojich materských útvarov. "Profesionálni vojaci odídu podľa potreby a záujmu slúžiť k rôznym útvarom Armády SR. Najväčšou možnosťou je práve spomenutý Ružomberok. Problém nastane u občianskych zamestnancov. Niektorí zostanú strážiť vojenské objekty potom, ako ich opustí útvar a ďalší dostanú možnosť pracovať v iných útvaroch," uviedol ďalej R. Želonka. Podľa jeho slov, ponuku dostanú všetci 39 občianski zamestnanci. Na druhej strane však zdôraznil, že voľných pracovných miest vo vojenskej správe nie je práve nazvyš. Naviac, potrebné bude zohľadniť vzdialenosť novej posádky od súčasného miesta bydliska civilných zamestnancov Armády SR žijúcich väčšinou priamo v Poprade.
Duklianske kasárne takisto končia k 30. septembru tohto roku. "S vojakmi z povolania budú vykonané personálne pohovory, aby v rámci možností mohli byť umiestnení v iných útvaroch. To isté čaká aj na civilných zamestnancov vojenskej správy, ktorých máme v súčasnosti 17," povedal nám náčelník štábu Výcvikového strediska vojskovej protivzdušnej obrany mjr. Martin Roš.
Ani o osude objektov oboch popradských kasární dosiaľ nie je rozhodnuté. "Definitívny verdikt o budúcnosti popradských kasární zatiaľ nie je známe. My sme povinní objekt opustiť a zabezpečiť jeho ďalšiu ochranu až do času, kedy padne definitívne rozhodnutie o jeho budúcnosti," konštatoval R. Želonka. Podľa neho, kasárne v ktorých v súčasnosti sídli Piate školiace a výcvikové stredisko spojovacieho vojska, boli postavené v roku 1921. Súčasná kapacita ubytovania je tu 800 miest, stravovacia kapacita je do 1200 osôb denne a k areálu patrí tiež približne 150 parkovacích miest. Duklianske kasárne, postavené v roku 1926, dokázali pred niekoľkými rokmi poskytnúť ubytovanie až tisícke vojakov. Kapacita tamojšej jedálne je dnes približne 600 stravníkov. V súvislosti s využitím oboch kasárenských areálov nás predčasom informoval primátor mesta Štefan Kubík, že by mohli slúžiť napríklad vysokým školám. Osobne už rokoval s vedením Cirkevnej univerzity v Ružomberku, ako aj Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.