príležitosti Dňa požiarnikov a Medzinárodného dňa múzeí pripravili okresné výbory Dobrovoľnej požiarnej ochrany v Prešove a Sabinove a Krajské múzeum v Prešove.
Tú veselšiu časť pohľadu na požiare na výstave prezentujú kreslený humor a karikatúry predsedu OV DPO v Sabinove Sergeja Igora Laboreckého. "V koncepcii výstavy prevažuje však skôr umeleckejší pohľad na požiar. Umožnili sme návštevníkom uvidieť aj diela veľkých svetových výtvarných umelcov, ktorých nejakým spôsobom pri tvorbe inšpiroval oheň," dodal správca zbierkového fondu dejín požiarnej ochrany a techniky Krajského múzea v Prešove Blahoslav Lazorík.
Na výstave môžete zhliadnuť aj poéziu inšpirovanú ohňom a požiarmi od známych slovenských a českých básnikov. Nájdete medzi nimi básne Martina Rázusa, Petra Bezruča či Antona Prídavku. Aby sa výstava neniesla iba v "ľahšej" rovine, dopĺňa ju fotodokumentácia a ukážky z dobovej tlače o najzávažnejších požiaroch na Slovensku. Návštevník výstavy sa môže prostredníctvom fotografií preniesť do 19. storočia a oživiť si vedomosti napríklad o veľkom požiari Prešova z 8. mája roku 1887, kedy popolom ľahlo celé historické jadro mesta. "Žiar bol vtedy taký obrovský, že až na cintoríne sa krivili kríže," dodal B. Lazorík.
Požiarníckych zaujímavosti na výstave je viac. Hasičské listy, predchodca terajšieho časopisu Požiarnik, uvádzajú o požiari z roku 1927 v obci Kladzany v terajšom okrese Vranov nad Topľou toto: "Keď sa po uhasení požiaru hasiči vracali domov, tu mladici vo Vranovskom Dlhom odmenili ich prácu hádzaním kameňov. Len tak im hučali okolo hláv. Spomíname si na hasičské závody vo Vranove. Vtedy zástupca Zemskej hasičskej jednoty viackrát prízvukoval, že hasič nech nikdy nečaká od nikoho odmeny. A my sme ju predsa dostali."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.