každej domácej dielni sa nájdu drevené odrezky a zvyšky z predošlých výrobkov, ktoré šetrný domáci majster nevyhodí, pretože sa môžu niekedy zísť. Práve z takýchto zvyškov môžeme pre deti zhotoviť stavebnicu domčeka. O význame stavebníc v oblasti hračiek netreba polemizovať - sú variabilné, neomrzia tak skoro ako ostatné hračky a rozvíjajú tvorivosť, fantáziu. Pre náš účel budú vhodné zvyšky rovnakej hrúbky z drevotriesky, hrubšej preglejky, ale aj z dosiek z masívneho tvrdého dreva.
Najprv si odrežeme niekoľko rovnakých obdĺžnikov s rozmermi 15x21 cm. Ak máme drevotriesku, rátajme s hrúbkou 18 mm. Do obdĺžnikov navŕtame diery, ktoré budú slúžiť na vzájomné spájanie. Vŕtačka je upevnená na stojane, použijeme vrták č. 8. Kratšiu stranu obdĺžnika rozdelíme na päť rovnakých častí po tri centimetre na obidvoch stranách. Dosky prevŕtame vo vzdialenosti 3 a 9 cm od spodného okraja, stred dier je 9 mm vzdialený od bočných strán, teda polovica hrúbky dosky.
Ďalšie dvojice dier vyvŕtame zboku dosky, vo vzdialenosti 6 a 12 cm, do hĺbky asi 2 cm. Takto získame na každej strane obdĺžnika dvojice otvorov kolmých navzájom, v rovnakých pozíciách na každom kuse. Dlhšie strany rozdelíme na tretiny a zhora i zospodu vyvŕtame tiež dvojice dier do hĺbky dvoch centimetrov (obr. 1).
Máme pripravené základné stavebné prvky, z ktorých sa dajú postaviť steny domčeka. V predajniach pre domácich majstrov dostať drevené kolíčky na spájanie dosiek. Sú s rôznym priemerom (6, 8, 10 mm) a môžu byť už narezané, alebo vo forme paličiek, z ktorých si narežeme kolíčky s potrebnou dĺžkou. Kúpime dostatočnú zásobu (nie sú drahé) s priemerom 8 mm a dĺžkou asi 4 cm. S nimi spájame všetky prvky stavebnice. Steny môžeme nadpájať v pozdĺžnom smere aj kolmo na seba (obr. 2, takže sa dajú vytvárať (podľa počtu doštičiek) aj zložitejšie stavby.
Pomocou dier zhora a zdola v dlhších stranách obdĺžnikov sa dá "ťahať" stavba aj do výšky, opäť ich spájame pomocou drevených kolíčkov. Vtedy môžeme použiť aj kus tenkej preglejky na medzipodlažie, odrežeme ju podľa pôdorysu stavby a na okrajoch navŕtame príslušné otvory pre kolíčky (obr. 3). Či už prízemná alebo poschodová budova, najkrajšia je so strechou. Na našu stavebnicu si urobíme sedlovú strechu so štítmi. Štíty budú univerzálne, sedlový kryt zhotovíme v závislosti od pôdorysu, základným tvarom budú dva obdĺžniky pre štvorcový pôdorys. Začneme však štítmi. Budú ich tvoriť dva pravouhlé trouholníky, ktoré získame, ak rozpílime štvorec so stranou 15 cm po uhlopriečke. Základne trojuholníkov budú mať 21 cm, teda budú zhodné s dlhšou stranou základného obdĺžnika. V základni urobíme otvory zhodné s otvormi na obdĺžniku. Podobne aj na šikmých stranách štítu, ktoré rozmeriame na tri časti (po 5 cm) vyvŕtame po dva otvory. V nich pomocou kolíčkov upevníme šikmé časti strechy - dva obdĺžniky 15x25 cm, ktoré na rozdiel od stien majú iba otvory zhodné s otvormi na šikmých stranách štítu. Žliabik, ktorý vznikne v hornej časti, vyplníme hranolom 18x18 mm (obr. 4). Ako sme už povedali, platí to iba pre štvorcový pôdorys domčeka, ak si zvolíte iný, strechu musíte riešiť osobitne.
V niektorých zo stien pre oživenie vyrežeme štvorcové otvory - okná. Umiestnime ich symetricky, aby sme stenu mohli používať obojstranne. Štvorce majú stranu 5 cm, vyrežeme ich priamočiarou pílou (obr. 5). Šikovnejší do nich môžu aj zarámovať štvorčeky plexiskla, pôsobí to efektne. Na záver jednotlivé segmenty natrieme farbou - steny žltou, bielou, krémovou..., strechu červenou alebo hnedou. Alebo sa poraďte s deťmi!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.