dospelý hmyz, stúpa význam náletovej potravy. Väčšina našich rýb je už potravne aktívna a je vhodný čas k ich lovu.
Na mnohých malých vodných nádržiach začal na základe výnimky Ministerstva pôdohospodárstva SR v máji lov kapra ktorý je našou najrozšírenejšou a najčastejšie lovenou rybou. Najviac mu vyhovujú stojaté, alebo mierne tečúce vody so zabahneným dnom a čiastočne zarastaným pobrežným pásmom. Kapor je svojou stavbou úst prispôsobený k prijímaniu a nasávaniu potravy z dna (bentos), z listov ponorených rastlín a živočíchov vznášajúcich sa medzi hladinou a dnom (zooplanktón). Medzi najdôležitejšie časti v prijímanej prirodzenej potrave patria larvy pakomárov, zooplanktón (napr. dafnie, perloočky a vírnici) a nitenky. Nezastupiteľnou zložkou v potrave kapra sú ďalej mäkkýše, larvy podeniek, strechatky, potočníky, vodné chrobáky, časti rastlín, riasy a u väčších jedincov aj plôdik rýb.
Na miestach s väčším rybárskym tlakom môže tvoriť kŕmenie podstatnú časť prijímanej potravy. Kapra môžeme naučiť na príjem nami predkladaného kŕmenia na určitom mieste i čase.
Z prirodzených nástrah na lov kapra je účinnou dážďovka, ale najúspešnejšie sú nástrahy, na ktoré sme kapre vnadením zvykli, napr. kukurica, strukoviny, cestoviny, cesto, chlieb a boilie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.