reklamné prvky boli čo najefektnejšie. Využívanie numizmatických motívov pre účely reklamy býva dosť časté. Niektoré firmy v západnej Európe používali v minulosti veľmi dokonalé jednostranné napodobeniny platidiel. Tým chceli upútať pozornosť návštevníkov, aby aj v budúcnosti využívali ich služby. V Španielsku sa na propagačné účely vydávali celé série platidiel, ktoré boli tlačené farebným ofsetom.
Malú ukážku z týchto platidiel môžeme vidieť na snímke. Španieli vydali napodobeniny platidiel z najrozličnejších štátov sveta. Na týchto faximiliách môžeme nájsť aj základné zemepisné údaje o krajine, kde bankovka obiehala. Československá dvadsaťkoruna, ktorú môžete vidieť na snímke, sa takémuto osudu nevyhla. Známa bankovka krojovaného dievčaťa od Karola Svolinského bola v zahraničí použitá na účely reklamy. Na ľavom okraji namiesto hodnotového čísla je umiestnený rámček s vlajkou, čo je nepriamym ochranným prvkom.
Teraz si môžeme položiť otázku, či by sme mali takéto kuriozity zaradiť do zbierky. Ak sa zaoberáme numizmatikou, tak by rozhodne takéto zaujímavosti zo zbierky chýbať nemali. Tieto exempláre môžeme zaradiť do zbierky aj preto, že boli vyrobené klasickou tlačiarenskou technikou. Ak sa stretneme s podobnými napodobeninami vyrobenými na farebných tlačiarňach, tie rozhodne do žiadnej zbierky nepatria. Sú to bezcenné reprodukcie, ktoré majú nanajvýš informatívny charakter.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.