Zástancovia monarchie nesúhlasia so sobášom španielskeho následníka trónu
Zo začiatku vyzeralo všetko pekne. Španieli mali podľa šíriacich sa rečí zažiť ešte v tomto roku rozprávkovú svadbu španielskeho korunného princa
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Felipa s nórskou modelkou Evou Sannumovou. Bulvárna tlač už dokonca vedela podrobnosti, vrátane údajného dátumu sobáša, hoci kráľovský dvor zatiaľ oficiálne neoznámil ani len zasnúbenie 33
Vyzerá to však tak, že z plánovanej svadby nič nebude. Ozýva sa totiž čoraz viac hlasov tých, ktorí si túto Nórku nechcú predstaviť ako budúcu španielsku kráľovnú a dôrazne varujú pred manželstvom dávno dospelého princa a blonďavej krásavice z prehliadkových mól.
Varovania prichádzajú najmä z radov renomovaných zástancov monarchie. Špekuluje sa aj o tom, že proti je dokonca sám španielsky kráľ Juan Carlos II. a kráľovná Sofia, ktorá údajne vyhlásila: "Toto dievča neprichádza v žiadnom prípade do úvahy."
Španielsky spisovateľ José Luis de Vilallonga, poukazujúc na škandály v britskej kráľovskej rodine, vyhlásil, že by sobáš, ktorý by Španielsko dostal do britských pomerov, považoval za veľký omyl.
Jeho slovám sa pripisuje veľká závažnosť vzhľadom na to, že Vilallonga je oficiálnym životopiscom kráľa. Ešte jasnejšie to vyjadril jeden zo španielskych historikov. Podľa neho je nepredstaviteľné, aby sa na trón dostalo mladé dievča, ktorého jedinou kvalifikáciou je jej perfektný výzor. Ani to neboli slová do vetra, pretože ich autorom nie je nikto iný, ako je jeden z kráľových dôverníkov.
Kritika netrvá na tom, aby budúca kráľovná - ako bolo zvykom v minulosti - pochádzala z panovníckej rodiny alebo zo šľachtického rodu, no pochybuje, že kariéra modelky je pre kráľovnú dostatočná.
Jedna z expertiek na kráľovský dvor tiež poukazuje na to, že Eva ukazovala svoje poprsie na prehliadkových mólach po celom svete, keď pózovala v nohavičkách a podprsenke. Z tohto dôvodu nemôže byť podľa nej táto mladá žena manželkou následníka trónu, lebo jej minulosť by ju stále sprevádzala a kráľovná predsa nemôže mať žiadnu minulosť.
Obyčajní Španieli to však vidia trocha ináč a až 62 percent z opýtaných podľa prieskumov proti tomuto sobášu absolútne nič nenamieta. Na rozdiel od nich však monarchisti zdôrazňujú, že v prípade kráľovského sobáša nejde len o lásku a romantiku, ale aj o významnú politickú udalosť.
Svoje tvrdenia odôvodňujú dvoma argumentmi. Po prvé, podľa ústavy následník trónu potrebuje na uzavretie manželstva súhlas nielen kráľa, ale aj parlamentu, a po druhé, v Španielsku sa na rozdiel od iných monarchií môže stať manželka kráľa panovníčkou.
Platí to v prípade, ak kráľ zomrie a jeho potomok je ešte neplnoletý. Zástancovia monarchie zrejme dobre vedia o čom hovoria, pretože takýto prípad nastal v uplynulých storočiach v krajine dva razy.
Hoci sa Felipe a Eva vídavajú v poslednom období čoraz častejšie, chýry o údajnej svadbe v letných mesiacoch utíchli. Tí, ktorí si želajú, aby zamilovaný pár skončil svoju love story, tak získali drahocenný čas. Na druhej strane to však platí aj pre princa, ktorý sa bude snažiť získať súhlas svojich rodičov a v neposlednom rade aj pre Evu. Tá sa bude pousilovať urobiť všetko preto, aby sa prejavila ako ideálna žena pre následníka trónu.