včerajšej tlačovej besede Kováč konštatoval, že na stretnutí v stredu s premiérom Mikulášom Dzurindom, vicepremiérom Ivanom Miklošom a ministerkou financií Brigitou Schmögnerovou sa dohodli na konkrétnych tabuľkách novej platovej úpravy. Podľa neho je predpoklad, že na rokovaní kabinetu sa podarí presvedčiť ďalších členov vlády, aby s návrhom súhlasili. Ako dodal, posledná valorizácia platov zdravotníckych pracovníkov bola v roku 1997.
Asociácia súkromných lekárov v súčasnosti žiada navýšiť cenu bodu za výkony, resp. cenu kapitácie na osobu vzhľadom na to, že posledná takáto úprava bola v roku 1996. Realizovať túto požiadavku od mája podľa Kováča nebude možné, avšak ďalší cenový výmer MZ SR pripravuje od 1. septembra. V ňom by mali byť zapracované okrem iného aj návrhy na bonifikáciu lekárov, ktorí pracujú kvalitnejšie.
O možnosti zvýšenia platov zdravotníckym pracovníkom pôsobiacim v lôžkových zariadeniach MZ SR rokuje od novembra roku 2000. Návrh na zvýšenie platu MZ SR predložilo vláde 16. februára 2001. Túto požiadavku kabinet podmienil garanciou ministerstva, aby nedochádzalo k ďalšiemu zadlžovaniu nemocníc.
MEDZITITUL: Kováč: ZP by sa nemali vydať cestou porušovania zákona a právnych noriem
Organizácie pôsobiace vo verejnoprávnej oblasti nesmú podľa ministra zdravotníctva Romana Kováča prijímať rozhodnutia, ktoré sú v rozpore so všeobecným záväzným právnym predpisom. Minister tak včera reagoval na vyhlásenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), že nebude dodržiavať minimálne ceny za zdravotnícke výkony určené cenovým opatrením Ministerstva financií SR, ale bude dodržiavať svoj rozpočet schválený NR SR.
"Správna rada VšZP neurobila dobrý krok, lebo sa dostala na rovnakú platformu ako Spoločná poisťovňa. Nie je dobré, ak sa zdravotné poisťovne vyberú cestou porušovania zákona a právnych noriem," konštatoval minister na tlačovej besede.
Ak VšZP nemá dostatok finančných prostriedkov, Kováč vidí východisko vo Výbore NR SR pre zdravotníctvo, prostredníctvom ktorého môže poisťovňa požiadať o nový rozpočet. Ak sa Správna rada VšZP nezíde na mimoriadnom zasadnutí a neprehodnotí svoje rozhodnutie, urobí tak MZ SR prostredníctvom svojho štátneho dozoru, zdôraznil minister.
Zároveň vysvetlil, že ministerstvo vychádzalo pri stanovení minimálnej ceny za zdravotnícke výkony na základe poisťovňami predložených materiálov. Tie informovali, že pre nemocnice vyčleňujú 44 až 48 percent z celkového vybraného objemu poistného. Potvrdili pritom, že sú schopné vybrať 48,5 miliardy ročne, z toho 2 miliardy dávajú na svoju správu. Zdravotníckym zariadeniam poskytujú teda 46,5 miliardy korún ročne. Z uvedenej sumy 45 percent predstavuje 20,995 miliardy korún, čo po prepočítaní na mesiac činí 1,75 miliardy korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.