ľahšie zranenia člen ochranky.
Výbušnina, ktorá sa nachádzala v odpadkovom koši, poškodila susednú budovu. K zodpovednosti za incident sa doteraz nikto neprihlásil.
Ide o druhý výbuch bomby pri sídlach vládnych predstaviteľov. V apríli explodovala nálož v blízkosti rezidencii ministra financií v meste Famagusta.
Cyprus je rozdelený na Cyperskú republiku a Severocyperskú tureckú republiku od roku 1974, keď turecké jednotky vtrhli na ostrov päť dní po povstaní cyperských Grékov, na čele ktorého stála skupina extrémistov.
Výsledkom povstania bolo zvrhnutie vlády prezidenta Makaria a následné obsadenie severnej časti ostrova Tureckom. Na severe Cypru vznikla Severocyperská turecká republika, ktorú však oficiálne uznala len Ankara.
USA sú znepokojené porušovaním ľudských práv v Čečensku
Moskva (TASR) - Spojené štáty americké sú znepokojené porušovaním ľudských práv v Čečensku, a aj keď spolu s medzinárodným spoločenstvom uznávajú právo Ruska brániť svoje územie, Moskva by mala v Čečensku garantovať dodržiavanie medzinárodných dohôd a ústavných práv občanov. Vyplýva to z rozhovoru amerického ministra zahraničných vecí Collina Powella pre ruský denník Izvestija a agentúru Interfax.
Podľa šéfa americkej diplomacie by sa v Čečensku nielen mali skončiť nezákonnosti v podobe trestov bez súdu a svojvoľného zatýkania, ale vinníci už dokonaných skutkov by mali byť potrestaní.
"Opakované správy o zmiznutiach, väznení bez súdu, mučení, svojvoľnom zatýkaní a krádeži ľudí s úmyslom ich následného vykúpenia sú opodstatnením pre konštatovanie, že v Čečensku sa vytvorilo prostredie beztrestnosti. Rusko je povinné dokázať svojim občanom a medzinárodnému spoločenstvu, že vinníci týchto činov budú pohnaní k zodpovednosti," zdôraznil.
Pápež priletel do Grécka na oficiálnu návštevu
Atény (TASR) - Pápež Ján Pavol II. pricestoval včera do Atén, ktoré sú prvou etapou jeho šestdňového turné po troch krajinách - Grécku, Sýrii a Malte.
Najvyšší predstaviteľ rímskokatolíckej cirkvi, ktorý o dva týždne oslávi svoje 81. narodeniny, priletel do metropoly Grécka špeciálom talianskej štátnej leteckej spoločnosti Alitalia. Z obáv pred možnými demonštráciami pravoslávnych fundamentalistov, ktorým prvý oficiálny pobyt Jána Pavla II. v Grécku zrejme nebude po chuti, prijali grécke úrady mimoriadne tvrdé bezpečnostné opatrenia.
Poľský pápež je prvou hlavou rímskokatolíckej cirkvi, ktorá navštívi Atény po rozkole medzi východnými a západnými kresťanskými cirkvami v roku 1054.
"Po stopách sv. Pavla" bude Ján Pavol II. dnes pokračovať vo svojom turné na území blízkovýchodnej Sýrie a v utorok na ostrove Malta. Do Vatikánu by sa Svätý otec mal vrátiť v stredu večer.
Severná Kórea má stále záujem o vývoz raketovej technológie
Soul (TASR) - Severokórejský vodca Kim Čong-il tento týždeň vyhlásil, že Pchjongjang má stále záujem o vývoz svojej raketovej technológie. Informoval o tom dnes v juhokórejskom Soule vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana.
Solana parafrázoval Kimovo vyjadrenie, v ktorom odznelo, že "pokiaľ sa týka vývozu severokórejskej raketovej technológie, ide o obchod, a ak budú záujemcovia, bude sa predávať."
Americkí bezpečnostní analytici tvrdia, že Severná Kórea je najväčším svetovým exportérom technológie balistických striel a technológie podobného typu. Z veľkej časti sú cieľovými krajinami štáty nestabilného Blízkeho východu.
Alžírčania požadovali medzinárodnú vyšetrovaciu komisiu
Paríž/Alžír (TASR) - Desaťtisíce obyvateľov Alžírska manifestovali v hlavnom meste krajiny na protest proti nedávnym represáliám v Kabýlii. Manifestáciu s označením "pokojný pochod" zvolala opozičná politická strana Front socialistických síl (FFS) a zúčastnili sa na nej prevažne mladí ľudia, ale aj ženy a celé rodiny, píše denník Libération.
Pokojný pochod vyše kilometrového sprievodu manifestujúcich v strede Alžíra sledovali početné policajné sily. V priľahlých uliciach boli rozmiestnené špeciálne poriadkové sily na potláčanie demonštrácií. Manifestujúci skandovali heslá, ktorými označovali "generálov za vrahov", "vládu za teroristickú" a zhodli sa v tom, že "dosť bolo vlády".
Počuť bolo aj heslá "nie politike zbraní", "Buteflika (alžírsky prezident Abdal Azíz) choď domov". Manifestujúci požadovali aj uzákonenie berberského jazyka. Pred budovou zákonodarného zboru manifestujúci kričali: "Poslanci, koľko nás stojíte?" Účastníci manifestácie niesli transparenty s nápismi: "Nie policajnému štátu, nie fundamentalistickej republike." Požadovali aj medzinárodnú vyšetrovaciu komisiu na prešetrenie krvavých nepokojov v Kabýlii.
Autor: Nikózia (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.