skutkovú podstatu trestného činu, čo znamená, že orgány činné v trestnom konaní fakticky nemôžu represívne pôsobiť na organizátorov rómskeho exodu. Prezident PZ J. Pipta v tejto súvislosti ďalej uviedol, že organizátori sú známi, ich mená však neuviedol.
Podľa informácií Korzára celá mašinéria funguje nasledovným spôsobom. Rómski úžerníci potencionálnym záujemcom o vycestovanie jednoducho požičajú peniaze a po navrátení z krajín EÚ ich od nich žiadajú naspäť aj s astronomickými úrokmi. V tomto ohľade však už ide o trestný čin úžery, no poškodení Rómovia pred vyšetrovateľom pri dokumentovaní skutku odmietajú vypovedať a keď sa aj takýto prípad dostane na súd, svedkovia menia, resp. sťahujú svoje výpovede.
Ako sme už informovali, vlani štátne zložky zadokumentovali indície o konkrétnych páchateľoch tejto špecifickej úžery, ktorá sa realizovala pôžičkami na cestovné do zahraničia. Mali sa jej dopúšťať politickí činní Rómovia z radov okresnej organizácii Rómskej iniciatívy za spolunažívanie (RIS). Podľa dôveryhodného zdroja išlo okrem iných aj o Ivana T. z Michaloviec, ktorý bol istý čas aj predsedom okresnej organizácie spomínanej politickej strany. Pre svoje pôžičky a samozrejme úroky neváhal cestovať dokonca do zahraničia, konkrétne do Dánska, kde po výbere azylových príspevkov mal čakať na svojich dlžníkov a vyberať od nich pôžičky i s mastnými úrokmi.
Rómovia peniaze tomuto mužovi vyplatili, nakoľko za ďalšie mesiace, ktoré strávili v uvedenom štáte, sa im ich investícia niekoľkonásobne vrátila. Pravda, na začatie trestného stíhania z úžery by bolo potrebné prijať trestné oznámenie, ktoré by mal podať niektorý z azylantov - čo je prakticky paradoxom. Ťažko si totiž predstaviť, že by nejaký repatriant, ktorý sa z krajiny EÚ vráti s plnými vreckami dávok, žaloval svojho faktického dobrodinca, vďaka ktorého pôžičke sa obohatil. V súčasnosti je azylový systém EÚ prezieravejší, v Belgicku napríklad bez udelenia azylu žiadatelia nedostávajú žiadne dávky, ani len financie na letenku.
Ivan T. sa podľa oficiálnych policajných informácií angažoval aj v ďalšom výhodnom "biznise", ktorý už neostal bez policajného nepovšimnutia. Doma v Michalovciach totiž "obchodoval" s nehnuteľnosťami, za čo bol obvinený z trestného činu podvodu podľa paragrafu 250 Trestného zákona. Ako nás informoval vyšetrovateľ OÚV PZ Michalovce, "za tento skutok bol odsúdený konečným rozsudkom Krajského súdu v Košiciach vo výmere 3,5 roka nepodmienečne".
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.