Najviac ho zaujali tri mestské veduty z Košíc 17. storočia: prvá z roku 1685 zobrazuje ostreľovanie cisárskymi vojskami, druhá z roku 1604 spodobuje Tureckú jazdu pred mestskými bránami a kolorovaná medirytina z roku 1617 zachytáva celkový pohľad na mesto.
Veduty sa stali významným výtvarným prejavom, ktorý sa postupne vyvíjal od vynájdenia kníhtlače v 15. storočí. Boli významou súčasťou knižných publikácií a vlastne niečím podobným ako reportážna fotografia. Najmä v čase vojen, keďže niekedy dosť podrobne zachytili rozloženie vojsk, či palebné pozície. Umelci často pracovali iba podľa rozprávania očitého svedka. Prví "dokumentaristi" neobišli ani Košice.
"Veduty podávajú plastický obraz o živote, hoci trochu skreslený videním umelca. Je pekné objavovať na obrázkoch zo 16. storočia aj dnes známe detaily. Ale ide to trochu ťažšie. Keď do nášho mesta prichádzajú cudzinci po prvý raz, majú pocit, že idú na východ strednej Európy a podľa toho to bude aj vyzerať. Potom sú veľmi prekvapení keď vidia, akou históriou dýcha. Nie nadarmo sme dostali 1. mája 1369 najstaršiu erbovú listinu pre právnickú osobu - mesto," prezradil primátor Zdenko Trebuľa, ktorý by si želal, aby sa Košice v rámci mestského bohatstva dali prirovnať aspoň k stavu z 19. storočia, kedy prekvitali po všetkých stránkach.
Autor: Miloslava HRIADELOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.