vyvolal množstvo negatívnych reakcií. Na verejnosti odznievajú podozrenia, že lesníci okrem obhorených stromov ťažia aj zdravé a snažia sa ich speňažiť. Kompetentní pritom tvrdia, že Lesy SR porušili platné právne normy, ničia prírodu a ohrozujú zdroj pitnej vody pre Spišskú Novú Ves.
"V novembri a v decembri sa uskutočnili rokovania medzi zástupcami zainteresovaných organizácii, kde nechýbali ani predstavitelia Lesov SR. Vtedy sa rozhodlo, že o potrebe kalamitnej ťažby sa rozhodne až na jar. Ochranári tvrdili, že vďaka zachovalému ekosystému sa príroda po určitom období spamätá sama. Navyše, keďže takýto rozsiahly požiar na Slovensku v chránenom území ešte nebol zaznamenaný, vznikla myšlienka, monitorovať, ako sa príroda bude správať. Prijali sa aj ďalšie závery, avšak zo strany lesov nikto nepovedal, že tam len tak prídu a začnú ťažiť," vysvetlil vedúci odboru životného prostredia Okresného úradu Spišská Nová Ves Ing. Peter Vyparina (vo výreze). Podľa jeho slov sa o započatej ťažbe dozvedeli náhodou, zo Správy Národného parku Slovenský raj. Ich pracovníci totiž zistili, že pri vstupe do Čiernej doliny, ktorá je pod vrchom Krompľa stojí buldozér. Na tomto území však platí tretí stupeň ochrany a je tam tiež pásmo hygienickej ochrany druhého stupňa pre úpravňu pitnej vody Veľká biela voda. Lesohospodárske podniky tam preto musia dodržať pevne stanovené podmienky, čo sa podľa Ing. Vyparinu nestalo.
"Telefonoval som riaditeľovi Odštepného závodu Lesov š.p. v Prešove a upozornil som ho, že ťažbou ohrozia nielen prírodu, ale aj kvalitu a kvantitu vody pre Novovešťanov. Nepomohlo. Preto sme im poslali písomné upozornenie, že na činnosť, ktorú plánujú započať, musia mať súhlas štátnej správy. Ani na to však nereagovali. Na druhý deň sa buldozér začal predierať proti prúdu potoka Sokol. Keď sme to miesto aj so zástupcom okresného hygienika navštívili videli sme rozmoknutý, rozrytý terén, cez ktorý pretekal očividne znečistený potok Sokol. Pritom ide o prítok Veľkej bielej vody a asi kilometer pod ich sútokom je úpravňa vody. Znečistenie Sokola sa tam teda môže odraziť," opisuje situáciu vedúci životného prostredia. Pri ďalšej návšteve zistil, že buldozér už urobil časť cesty, bolo tam už vyrúbaných niekoľko desiatok stromov a zem brázdili asi 30-centimetrové ryhy. Okrem toho vraj lesníci porušujú niekoľko ďalších predpisov - pre približovanie dreva využívajú ťažké mechanizmy ako je LKT, buldozér, zo starých strojov priam unikajú ropné látky. Odbor životného prostredia na základe toho vydal rozhodnutie a lesníkom nariadil zastaviť ťažobnú činnosť. Tá však pokračuje. Ochrancovia životného prostredia sa preto rozhodli, že zorganizujú ešte jedno miestne šetrenie a potom budú postupovať v zmysle platných právnych noriem. Lesníkom teda hrozí pokuta, ktorej maximálna výška môže byť až pol milióna korún.
"My tam nerobíme nič protiprávne, len si plníme povinnosti. Na ministerskej úrovni sa dohodlo, že tú kalamitu treba spracovať. Ochranári s tým nesúhlasia a začínajú nás ohovárať. Chceme len zlikvidovať usychajúce a ohorené stromy, aby to tam nebolo ako bojisko. Možno padne za obeť pár kusov zdravších stromov, ktoré prežili, ale to nie je dôvod, aby sa tu ohováral užívateľ lesa, ktorý si plní svoje povinnosti," povedal na margo problému Ing. Teodor Vaverčák, riaditeľ Odštepného závodu Lesov SR v Prešove, pod ktorý toto územie spadá. Podľa jeho názoru zákony neporušili a tvrdenie, že im ide o speňaženie dreva považuje za nehoráznosť.
Každá zo strán má teda na problém svoj názor. Ktorý je správny snáď vyjde najavo pri kontrolnom dni, ktorý by sa mal na požiarovisku uskutočniť v najbližších dňoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.