valnom zhromaždení, ktoré sa uskutočnilo v Lipovciach okres Prešov. Dodal, že 20. apríla Ministerstvo financií SR zaplatilo zostávajúci dlh syndikátu bánk, čím de facto oddlžilo Solivary. Teraz už bude rozhodovať výsledok nového tendra, teda kto za Solivary položí viac a kto sa zaviaže splniť stanovené podmienky. Rozhodujúcou je dokončenie Zbudze. "Zároveň 30. apríla bol dlh voči Fondu národného majetku v objeme 545 miliónov transformovaný na investičný záväzok. To znamená, že tento záväzok bude Solivarom odpustený vtedy, ak ho spoločnosť preinvestuje," povedal M. Murajda. Celkovo štát na oddlženie Solivarov vyplatil 1,166 miliardy korún s tým, že sa očakáva spätný prínos po ich predaji.
Predseda dozornej rady Vladimír Chlebo zastupujúci Fond národného majetku SR pred novinármi povedal, že sa v minulom roku nepodarilo zastabilizovať celú spoločnosť a nájsť spôsoby ako vyriešiť finančnú situáciu v súvislosti s nedokončenou investičnou akciou "Ťažba a spracovanie soli z ložiska Zbudza". Podarilo sa stabilizovať situáciu v základnom závode Prešov, kde sa dosiahli veľmi dobré hospodárske výsledky (o tom sme písali v sobotňajšom vydaní).
"Nepodaril sa medzinárodný tender na predaj väčšinového balíka akcií. Od začiatku som bol osobne proti tomu, aby sme ho robili prostredníctvom medzinárodných poradcov. Poradcovia nás stáli a stoja veľmi veľa peňazí a času. Výsledok bol taký aký bol," skonštatoval Chlebo a dodal, že to bola pre všetkých dobrá škola. Podľa jeho slov, v priebehu krátkej lehoty sa vypíše nové výberové konanie, do ktorého sa môžu prihlásiť doterajší i noví partneri. Vyslovil presvedčenie, že do konca roka prebehne mimoriadne valné zhromaždenie, na ktorom sa ujme vedenia spoločnosti nový akcionár. Napokon dodal, že všetko čo sa udialo v súvislosti s financovaním výstavby Zbudze je predmetom vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní.
Za najťažšie obdobie v spoločnosti v minulom roku označil podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Michal Farbaky návštevy štyroch hlavných záujemcov o privatizáciu Solivarov v auguste minulého roka. Vyslovil svoj osobný názor, že jeden z nich bude aj novým vlastníkom väčšinového balíka akcií. Vzhľadom k pokračujúcemu procesu privatizácie ich nechcel menovať. Povedal aspoň, že sa jedná o najväčších výrobcov a spracovateľov soli v Európe. Konkrétne z Nemecka, Rakúska a Holandska a pravdepodobne pristúpia aj Nóri. "Dôležité bude aké investície nový vlastník prinesie a v akom termíne bude schopný dokončiť a spustiť do prevádzky Zbudzu," povedal generálny riaditeľ Farbaky.
Potrebu nového závodu na spracovanie a ťažbu soli v Zbudzi odôvodňoval tým, že na Slovensko sa ročne dováža nie menej ako 163 tisíc ton, zväčša priemyselnej soli.
Náš denník zaujímalo aká je momentálne situácia vo vzťahoch s Naftoprojektom Poprad, momentálne v konkurze. Podľa slov generálneho riaditeľa Farbakyho, Solivary prihlásili do konkurzu pohľadávku vo výške 890 miliónov. "Najhoršie na tom je, že konkurz na Naftoprojekt bol vyhlásený ešte podľa starého zákona o konkurze a vyrovnaní, teda pred jeho novelizáciou. Časový termín vysporiadania pohľadávok je až ´nekonečno´," povedal.
Na otázku aký je podľa neho predpoklad reálneho vyrovnania, Farbaky odpovedal, že výnos z konkurzu je podľa jeho mienky 0,0007 percenta. Predseda predstavenstva Matúš Murajda vzápätí dodal, že z celkovej prihlášky musia dostať späť náklady na dielo (Zbudzu), ktoré má hodnotu 114 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.