pod. Jednou z výnimiek je akademická obec Fakulty úžitkových umení Technickej univerzity v Košiciach. Na novej fakulte, ktorá existuje len krátke dva roky, sú zatiaľ tri katedry: Katedra výtvarného umenia a intermédií, Katedra dizajnu a Katedra architektúry. My sme mali možnosť spoznať bližšie Katedru výtvarných umení a intermédií, ktorá má tri pododbory: maliarstvo, sochárstvo a grafiku. Študenti sa popri jednotlivých zameraniach nesústreďujú len výlučne na kreslenie alebo na sochárčinu, ale škola im poskytuje širokosiahly záber v rôznych oblastiach. O tom, ako toto štúdium vyzerá sme sa porozprávali s obidvoma stranami. So zástupcom pedagogickej obce - prodekanom fakulty pre vzdelávaciu činnosť a zahraničné styky Mgr. art. Dušanon Zahoranským a so zástupcom študentov Petrom Vrábľom, ktorý sa venuje sochárstvu.
* Ako vyzerajú príjmačky na vašej fakulte?
D. Zahoranský: "Príjímačky priebiehajú podľa toho, na ktorú katedru sa jednotliví uchádzači hlásia. Naša fakulta má dvojkolový model. To znamená, že v dvoch dňoch prejdú uchádzači sériou úloh. Prvý deň to býva kresba podľa modelu a v závislosti od zamerania, či je to na odbor maľbu, grafiku alebo sochu. Modeluje sa hlava a poobede sa ešte kreslí nejaká kompozícia. Na základe prác z prvého dňa komisia vyberie uchádzačov, ktorí postúpia do ďaľšieho kola. Je ich asi len polovica, možno menej. V ďaľší deň sú to už konkrétnejšie úlohy. Sú zamerané viac na odhalenie vlastnej kreativity, vlastných tvorivých nápadov a zadaní. Aj druhý deň sa prezerajú domáce práce, konzultuje sa s každým uchádzačom a na základe druhého kola sa uchádzači vyberú."
* Z akých stredných škôl sú študenti?
Peťo: "Každý, kto sa dostal na túto školu určite absolvoval nejakú strednú výtvarnú školu. Ja som chodil na Školu úžitkového výtvarníctva v Košiciach. Asi jedna tretina našej školy je odtiaľ. Ostatní sú z iných častí Slovenska a nájde sa tu aj študent z gymnázia."
* Fakulta je veľmi mladá. Aká je odbornosť pedagógov?
D. Zahoranský: "Snažíme sa, aby odbornosť bola adekvátne na vysokej úrovni a aby všetci, ktorí boli prijatí, prešli oficiálnym konkurzom, ktorý vypísala fakulta. Každý pedagóg prešiel komisiou zloženou aj z externých členov. Najvýznamnejšou osobosťou vo výtvarnej profesii je prof. Juraj Bartusz, akademický sochár. Ďalej je to doc. Ing. arch. Peter Pástztor, PhD.- vedúci Katedry architektúry a doc.Ing. Jaroslav Jarema, CSc. - vedúci Katedry dizajnu."
* Štúdium na fakulte si určite vyžaduje silné materialové zabezpečenie a pri dnešnom stave slovenského školstva...
D. Zahoranský: "Výučba na Katedre výtvarných umení je veľmi drahá. Problémom je, že rozpočet je stavaný podľa modelu - čím viac študentov škola príjme, tým viac peňazí dostane. Je to dosť nevýhodný model, pretože nemôžeme príjímať veľa študentov a potom ich v druhom ročníku vyhodiť. Chceme prijať naozaj len tých, ktorí preukážu talent a schopnosti. Príjímame málo študentov, ale snažíme sa im vytvoriť, čo najlepšie podmienky. Na mnohých fakultách sa tento model zneužíva. Dokážeme učiť malý kolektív ľudí, ale na nich potrebujeme veľa peňazí."
* Aké sú podmienky na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave?
D. Zahoranský: "Bratislavská škola už funguje dlhé roky. V tom má istú výhodu. Určité veci má už dobre zabehnuté, má vybudované kontakty so zahraničím, ktoré my ešte len budujeme. V Bratislave je kultúrne prosredie bohatšie. Na druhej strane má naša škola výhodu práve v tom, že ju ešte len budujeme. To potvrdzujú aj Bratislavčania. Mnohé veci, v Bratislave vžité je ťažko meniť, obnoviť. U nás s tým problém nie je, pretože my ich práve vytvárame. Je na nás, ako ich sformujeme. Chceme, aby naši študenti mali k dispozícii, okrem klasických materiálov aj súčasnú technológiu - digitálne kamery, počítače, videostrih... Majú k dispozícii fotoaparáty, videokamery a to bratislavská škola nemôže až v takom rozsahu poskytnúť. Po technickej stránke sme na tom veľmi dobre."
*Ako by ste opísali uplatnenie absolventov?
D. Zahoranský: "Kto sa rozhodne študovať výtvarnú tvorbu, musí byť od začiatku aspoň trochu vyrovnaný s tým, že je to profesia, ktorá mu nemusí automaticky zaručiť bohatstvo alebo okamžité uplatnenie v spoločnosti. Výtvarné umenie je sféra, kde na jednej strane má človek privilégium, že sa môže venovať iba tomu, čo ho zo srdca baví, nikým nie je znásilňovaný, nerobí nič, čo je proti jeho vôli. No na druhej strane, je už len na ňom, ako sa s prácou presadí. My im zabezpečíme aj to, aby prišli do kontaktu nielen s remeslom, materiálom, ale aj s prácou s najnovšími digitálnymi technológiami, s videom, internetom a pod. Chceme, aby za ten čas, čo sú na škole nabrali na seba, čo najviac zručností. Potom po škole nebudú mať problém sa uplatniť v rôznych odvetviach. Veľa ľudí pracuje v reklame, kultúre. Ide o to, aby študent získal toľko zručností, že sa nestratí."
* Ako si predstavuješ ty svoje uplatnenie?
Peťo: "Chcel by som robiť niečo z videa alebo byť pri reklame. Keby som chcel robiť sochy a predávať ich, tak po prvé: nemám na to peniaze a po druhé: kto by mi to kúpil? Ľudia si dnes radšej kúpia nové parkety ako by mali vyhodiť peniaze na umenie."
* Umelci sú väčšinou ľudia, odlišujúci sa od priemeru spoločnosti...
Peťo: "Ja sa cítim byť súčasťou celého tohto sveta. Nie som nejaká výnimka, ale určite mám trošku iné cítenie na rozdiel od mojich kamarátov. Niektoré veci si dokážem úplne inak predstaviť."
* Štúdium je založené viac-menej na systéme vlastnej tvorby a vlastného vyjadrenia. Nedá sa ohodnotiť podľa počtu správne odpovedaných otázok. Nie je niekedy problémom prílišná subjektivita názoru pedagóga? Nestáva sa, že je študentovi ukrivdené práve subjektívnym názorom?
D. Zahoranský: "Je pravda, že vo výtvarnej oblasti sa ťažšie hodnotí. Človek nemusí v každom období naozaj dosahovať vrcholný výkon. Môže stagnovať určité obdobie a až neskôr sa to môže zlepšiť. U študentov sa dá veľmi dobre hodnotiť ich prístup. Jedna vec je nápad a zámer, ale deväťdesiat percent je práca. My sa snažíme pristupovať citlivo. Nie len výsledok, ale aj nasadenie sú hodnotené."
Čo si myslí študent o spravodlivosti hodnotenia?
Peťo: "Myslím, že hodnotenie je nanajvýš objektívne. Som spokojný s naším pedagogickým zborom a s ich prístupom k nám."
Študenti fakulty sa zúčastnili siedmeho ročníka Medzinárodnej prehliadky študentských filmov ÁČKO, ktorá sa konala v Bratislave 26.-29. apríla 2001. V kategórii videoklipy sa zúčastnili: Radovan Čerevka - Dezinformačná explózia, Erik Galo - To sa oplatí II., Tomáš Jurolek - Iná rovina. V kategórii hrané filmy sa predstavili: Peter Králik - Vnútorný monológ, Marian Straka - Rituál pre..., Boris Vaitovič - Paralela, Krátke mesto, Ľudmila Valenčíková - Performancia A, Viera Žigmondíková - Kruh sa uzatvára. Cenu v kategórii experimentálny film získal Mikuláš Podprocký, ktorý tam predstavil dva snímky: ocenený hraný film Iné zmysly a videoklip Pozadie.
Autor: Marianna Mazáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.