vyradila zo svojho zoznamu krajín, ktoré pravdepodobne predstavujú riziko tzv. choroby šialených kráv.
"Nesúhlasíme s tým, aby sa krajiny Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA) zaraďovali do jednej skupiny s krajinami, ktoré už zaznamenali prípady ochorenia," uvádza sa v spoločnom vyhlásení, prijatom na konci dvojdňového poľnohospodársko-obchodného fóra v Sofii.
Ako sa ďalej vo vyhlásení píše, krajiny CEFTA trvajú na tom, aby EK prehodnotila svoju metódu hodnotenia rizikovosti výskytu BSE v týchto krajinách, pretože to má výrazne negatívny vplyv na ich obchod so živými zvieratami a živočíšnymi produktmi. Prípad ochorenia BSE sa nezaznamenal ani nepotvrdil v žiadnej krajine patriacej do združenia CEFTA (Maďarsko, Poľsko, ČR, Slovensko, Slovinsko, Rumunsko a Bulharsko).
EK zaradila Bulharsko, Maďarsko, Poľsko, ČR, Slovensko, Litvu, Albánsko, Cyprus a Estónsko do tzv. Kategórie 3, čo podľa komisie znamená, že tieto krajiny môžu pravdepodobne predstavovať riziko BSE, i keď nepotvrdené, resp. môžu predstavovať nízke úrovne potvrdeného.
"Toto hodnotenie má negatívny vplyv aj na spotrebiteľskú dôveru v našich krajinách. V niektorých štátoch CEFTA sa zaznamenal prudký pokles spotreby hovädzieho mäsa," povedal bulharský minister poľnohospodárstva Ventsislav Varbanov.
Úrady krajín strednej a východnej Európy tvrdia, že v regióne sa nezaznamenal ani jeden prípad BSE, pretože sa tu preferuje lacnejšie prirodzené kŕmenie dobytka ako nákladnejšie prikrmovanie kostnou múčkou, ktorá je považovaná za príčinu šírenia BSE v Európskej únii (EÚ). Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že krajiny strednej a východnej Európy naďalej prísne uplatňujú opatrenia v súlade s predpismi EÚ na zabránenie šírenia BSE do regiónu.
Krajiny strednej a východnej Európy taktiež požiadali vedecký tím EK, ktorý hodnotí rizikovosť výskytu BSE, aby im udelil štatút pozorovateľov.
Sedem spomínaných krajín, z ktorých všetky žiadajú o vstup do EÚ, sa však nedokázalo dohodnúť na tom, či budú spoločne žiadať o finančnú pomoc od EÚ na prevenciu proti BSE. O tomto kroku sa bude diskutovať na stretnutí v Bratislave koncom budúceho mesiaca. Dovtedy budú všetky krajiny financovať prevenciu pred BSE zo svojich zdrojov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.