slovenskej vlády Pavla Hamžíka, nabúralo dôveru únie voči Slovensku pri poskytovaní finančnej pomoci napríklad pri realizácii regionálnych rozvojových programov. Ani to však nebráni štátnym úradníkom nižšieho rangu v "obiehaní" okresov a presviedčaní reprezentantov samospráv, že nesmú ochabnúť v úsilí získať peniaze od EÚ. Naposledy sa takéto stretnutie uskutočnilo pred troma dňami v Poprade. "Program Phare ponúka okresu Poprad ideálnu možnosť ako získať finančné prostriedky na cezhraničnú spoluprácu s Poľskou republikou," povedala počas svojej pracovnej návštevy podtatranskej metropoly poradkyňa štátneho tajomníka ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Hana Blašičková. Zároveň ale pripustila, že dosiaľ sa tu nepodarilo dokončiť ani jeden malý či stredný projekt s podporou európskych peňazí.
Ako ďalej zdôraznila, napriek tomu, že pod Tatry sa prostriedky z európskych fondov zatiaľ nehrnú, potrebné je neustále atakovať predvstupové podporné fondy EÚ. "Tie sú v súčasnosti síce pod prísnou kontrolou, ale keď dokážeme, že vieme hospodáriť s menším objemom finančných prostriedkov, ktoré sa nám núkajú, získame si dôveru a neskôr sa dostaneme aj k štrukturálnym fondom EÚ, ktoré sú určené len pre členov únie, ktorí ich aj vytvárajú," načrtla optimistickú víziu skorého vstupu Slovenska do európskych štruktúr H. Blašičková. "Áno, som presvedčená, že Slovensko čoskoro vstúpi do EÚ. Jedna korupčná aféra nemôže zabrániť tomuto smerovaniu. Veď tu sa nehodnotí činnosť jedného človeka, ale obyvateľov celého Slovenska," povedala ďalej.
Avšak pozitívny prístup je jedna vec a skutočná realita zase vec druhá. Optimizmus, za všetkých prítomných reprezentantov miest a obcí popradského okresu zmrazil starosta Novej Lesnej. "Výsledkom mojej snahy o získanie pomoci z predvstupových fondov EÚ je jedno hlboké sklamanie. Nielenže sme nedostali žiadne finančné prostriedky, a to sme vypracovali viacero projektov, ale dokonca sa ani nikto neobťažoval povedať nám, že sme neuspeli. Aj na získanie negatívneho stanoviska som musel vynaložiť zbytočne veľké množstvo energie," konštatoval Ján Mikolaj zdôrazňujúc, že spočiatku bol síce mimoriadne zapálený pre možnosť získať pomoc zo strany EÚ, avšak postupne uňho prevládla skepsa.
Informáciu, že Popradský okres zatiaľ nezískal žiadne peniaze z projektov v rámci programu Phare, nám potvrdil aj vedúci odboru regionálneho rozvoja a iných odvetvových vzťahov okresného úradu Ondrej Vilím. Program Phare je z pohľadu objemu ponúkaných peňazí rozdelený do troch skupín na malé, stredné a veľké projekty. Ten najväčší má názov Čistá rieka Poprad a zameraný je na dobudovanie infraštruktúry, predovšetkým kanalizácie a čistiarní odpadových vôd v mestách a obciach, ktoré inak svoje splašky uvoľňujú do rieky, ktorá pokračuje ďalej do Poľskej republiky. "Celkový objem tohto projektu je 249 miliónov korún. Tohto roku sme neuspeli. Na rok to však skúsime znova," konštatoval na záver O. Vilím.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.