charakterizovať oficiálne otvorenie prvej letnej turistickej sezóny v novom tisícročí na Spišskom hrade. Hradné brány včera privítali prvých zvedavých návštevníkov už dopoludnia, i keď národná kultúrna pamiatka je neoficiálne sprístupnená od 1. mája tohto roku.
Majáles, pri ktorom asistovali ľudoví muzikanti Furmani zo Spišských Vlách, ale aj skupina historického šermu Páni Spiša zo Spišského Podhradia či levočské hudobné teleso Collegium TLT, začal veľmi sľubne aj vďaka slnečnému počasiu ako na objednávku. Nádvorie Spišského hradu prilákalo nie len domácich, ale i zahraničných návštevníkov. Fanfáry, ktorá zazneli z vrcholu hradu a výstrely zo zbraní otvorili sezónu skutočnou noblesou. Aj organizátori podujatia vstúpili do novej sezóny s novými predsavzatiami. "Predsavzatí a tajných túžob by bolo. Bola by som veľmi rada, keby sa v tomto roku úspešne ukončili stavebné práce na hrade, ale zároveň je potrebné rozbehnúť aj prípravné práce a zabezpečiť rekonštrukciu Románskeho paláca. Teda začať diskusiu na odborné témy, ako k Románskemu palácu pristúpiť. Toto je veľmi vážna úloha a tou ďalšou je samozrejme nájsť finančné prostriedky. Ďalším predsavzatím je zlepšiť na konci sezóny časť expozície, ale nechcem hovoriť vopred o niečom, čo potom nebude možné najskôr z finančných dôvodov zrealizovať. Postupne chceme obnovovať a vylepšovať prostredie hradu tak, ako nám to financie dovolia," hovorí riaditeľka Spišského múzea v Levoči PhDr. Mária Novotná.
Tohto roku chcú organizátori na hrade zopakovať podujatia, ktoré sa tu konajú každoročne a záujmom je organizovať rôzne vystúpenia na spestrenie sezóny aj počas víkendov. "V tomto prípade je to vždy zložité, nakoľko programy možno pripraviť len s krátkym predstihom kvôli počasiu. Tu na hrade doslova závisíme od počasia. Verím, že turisti, ktorí sem prídu, budú s našimi službami spokojní. Tajne verím, že sa trochu zlepší aj návštevnosť. Ak nie, bola by som spokojná aj s číslom z minulého roku," konštatuje M. Novotná.
Počas minuloročnej sezóny, ktorá bola kvôli priaznivému počasiu predĺžená až do zimného obdobia, navštívilo národnú kultúrnu pamiatku, ktorá je dnes súčasťou svetového kultúrneho dedičstva, viac ako 130-tisíc návštevníkov. Ako hovorí M. Novotná, počet turistov stúpol jednak kvôli predĺženiu sezóny, ale v rovnakej miere prejavili ľudia záujem o hrad aj kvôli havárii, ku ktorej tu vlani došlo na Románskom paláci. "Aj negatívna reklama je reklama. Po havárii sme tu mali aj návštevníkov, ktorí sem prišli len preto. Chceli to jednoducho vidieť, keďže sa o vyčíňajúcom blesku dosť popísalo. Je potešujúce, že ľudí zaujíma nie len história, ale majú k pamiatkam kladný vzťah. Potešilo ma, že vo verejnosti to dostatočne zarezonovalo, najmä v súčasnej dobe. Verím, že prídu aj tento rok, pozrieť sa, ako to vyzerá po odstránení havárie," hovorí riaditeľka múzea.
Zaujímavosťou, ba priam potešujúcou raritou minuloročnej sezóny je fakt, že o hrad sa začali zaujímať japonskí turisti. Okrem toho práve vlani vzrástol záujem o Spišský hrad aj zo strany turistov z Poľska. "Tí k nám chodia stále a sú veľmi vďačnými hosťami. Vedia tieto pamiatky oceniť a pre nás sú zaujímaví aj z komerčného hľadiska. Minulý rok sme zaznamenali, že u nich nastal akýsi objav tohto hradu. Neviem si to vysvetliť, ale chodili tu v dosť početných skupinách. Z málo tradičných hostí sú to Japonci, ktorí sa tu začali objavovať. Lákadlom je iste aj fakt, že hrad je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva," dodáva M. Novotná. Už čoskoro sa na hradnom nádvorí uskutočnia ďalšie zaujímavé podujatia, jedným z nich je aj zábavná poznávacia súťaž pre školákov Poďte s nami hradnými nádvoriami, podobná Boyardu. Tá sa tešila pred rokom veľkému úspechu a už v týchto dňoch o ňu prejavilo záujem niekoľko škôl.
Včerajšie otvorenie sezóny v novom miléniu vyznelo optimisticky. Každý tu našiel, čo hľadal. Každý z hostí mohol byť na chvíľu hradným panovníkom či prvou dvornou dámou, udatným šermiarom, bojujúcim o česť. Aspoň medzi múrmi, píšucimi o dávnej minulosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.