medializácie však veriaci na celom svete tento deň - sviatok sv. Jozefa, robotníka, zasvätili účasťou na svätej omši.
Tak to bolo aj v Bijacovciach. Priamym prenosom cez miestnu kanálovú televíziu si ju mnohí pozreli aj v domácnostiach. V kostole sa tak urobilo miesto pre vzácnych hostí z celého Slovenska, zo Zväzu protikomunistického odboja. Prišli si uctiť pamiatku bijacovského rodáka Pavla Kalinaja, za ktorého bola obetovaná svätá omša. V homílii si otec biskup Andrej Imrich položil otázku prečo sa to muselo stať, prečo je vo svete toľko obetí, násilia, nespravodlivosti. Preto, lebo človek malicherné veci povyšuje na dôležité a dôležité nemá za nič. Dnes uctievame mnohých, ktorí bojovali za spravodlivé veci na poli národnom.
Po svätej omši sa zúčastnení presunuli pred obecný dom. Na ňom odhalili pamätnú tabuľu, na ktorej sa pripomína narodenie Pavla Kalina 23.10.1915, odsúdenie štátnym súdom 9.11.1949 v Bratislave na trest smrti povrazom a popravenie 17.2.1951. Po Slovenskej štátnej hymne, ktorú zahrala miestna dychovka, slávnostnú atmosféru umocnil novoveský spevokol hymnickými piesňami. Prítomných privítal starosta obce. Predseda odboja spomínal priateľa Pavla, Bernarda Jašku, ktorého stihol podobný osud, žalobca ich vinil, že dodávali Dr. Buzákovi biskupovi a iným kňazom tajné správy o chystaných akciách proti katolíckej cirkvi na Slovensku. Medzi nimi bol i Pavlov švagor kňaz Štefan Klubert. To bol začiatok veľkého protikresťanského ťaženia ateistov, ktoré nemá obdobu v histórii slovenského národa. Žalobcom nebol nik iný len najtragickejšia postava slovenských justičných dejín, ktorý vedel otáčať kabát. Súdil partizánov, gardistov, prezidenta Jozefa Tisu, predstaviteľov cirkvi a reholí, príslušníkov Bielych légii atď., dnes ešte žijúci Anton Rašla.
K Bijacovčanom sa prihovorila aj dcéra Pavla Kalinaja, žijúca v Nemecku so svojimi dcérami. Starala sa od roku 1983 o utečencov emigrantov z ČSSR. Príhovor začala tým, že otca nepoznala. Jeho obeta a poprava však mala zmysel, aby sme mali všetci zmysel života cez zmŕtvychvstalého Krista a jeho Cirkev, aby sme mali život šťastnejší. To všetko sa nieslo v dôstojnom duchu bez triednej nenávisti a zloby. Za zvukov dychovky sa hostia rozišli po celom Slovensku a Bijacovčania prevažne do svojich záhrad pripravovať budúcu úrodu. Aj miestni družstevníci zasvätili deň prácou. To bol 1. Máj sviatok práce v Bijacovciach.
Ladislav Bernáth, Spišská Nová Ves
Autor: nov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.