nich vykročí na samostatnú cestu životom, žiaci základných škôl sa naopak pripravujú na prijímacie skúšky. Tie sa uskutočnia dnes na všetkých typoch stredných škôl. Zaujímalo nás, či sa začal pokles populácie prejavovať aj v Prešovskom kraji a o ktoré typy škôl majú budúci stredoškoláci najväčší záujem.
Oslovili sme preto vedúceho odboru školstva na Krajskom úrade (KÚ) v Prešove Jozefa Pavlíka. "Nezaznamenali sme pokles populácie. Ten by sa mal podľa nášho prieskumu prejavovať až v školskom roku 2005/2006. Čo sa týka uchádzačov, aj tento rok pretrváva vysoký záujem o gymnaziálne štúdium. Dôvodom je aj fakt, že štúdium na ňom je nielen prípravou na vysokoškolské štúdium, ale je aj najlacnejšie a máme celkom slušnú sieť v každom okresnom meste. Snažíme sa preto podporovať túto formu štúdia, ale kapacitné možnosti nám nedovoľujú prijať všetkých záujemcov. V budúcnosti sa však bude rozširovať táto možnosť, lebo Národný program vzdelávania počíta s vyšším percentom žiakov prijatých na gymnáziá. V súčasnosti je hranica pod 20 percent, v budúcnosti by malo ísť o 30 až 35 percent študentov."
Ako ďalej uviedol, najväčší záujem je o gymnáziá v Prešove, Poprade, v Humennom a v Bardejove. V prípade posledne menovaného gymnázia tiež poznamenal, že napriek požiadavke riaditeľa z kapacitných dôvodov otvoriť len štyri triedy, KÚ jeho požiadavku neakceptoval z dôvodu vysokého záujmu. V novom školskom roku teda otvoria päť tried. Podľa informácie metodika KÚ pre gymnáziá Antona Vojčíka v Prešovskom kraji evidujú 1598 žiadostí a do 71 tried môžu prijať 2204 študentov. "Oproti minulosti je tento rok zmena v tom, že riaditelia si môžu sami stanoviť počty žiakov v triedach a stanovujú si kritériá prijímacích skúšok. Pedagogická rada zvyčajne rozhoduje aj o tom, či a aké percento žiakov prijmú bez skúšok. Podľa platnej vyhlášky ich však nesmie byť viac ako 70 percent. My do ich rozhodnutí vstupujeme len vo výnimočných prípadoch," povedal nám A. Vojčík.
Medzi ďalšie zariadenia, kde zaznamenali veľký záujem patria podľa slov vedúceho odboru školstva J. Pavlíka odborné školy ako sú hotelové a obchodné akadémie. Na našu otázku, či - v súvislosti so znižujúcou sa možnosťou uplatnenia v stavebníctve - poklesol záujem o štúdium na týchto typoch škôl, odpovedal záporne. Svoje kapacity údajne naplnia bez problémov. Oslovili sme aj metodika pre učňovské školstvo Petra Kimpana. Zaujímalo nás, aká je situácia s počtom záujemcov v porovnaní s uplynulým rokom. "Záleží to od typu učilišťa. Tradične je veľký záujem o profesie kuchár, čašník, kaderníčka, kozmetička. Dopravné učilište v Prešove už má naplnený stav, ale aj iné odbory ekonomickejšieho zamerania. Niektoré školy budú samozrejme robiť aj druhé kolo skúšok pre študentov, ktorí sa nedostanú na stredoškolské štúdium, ale už len na tie odbory, ktoré sa nenaplnili v prvom kole," konštatoval a zdôraznil, že v prípade SOU platí, že prijímacie skúšky sa robia len na študijné odbory. Do učebných odborov môže prijať riaditeľ, ak má voľné kapacity, všetkých prihlásených na základe ústneho pohovoru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.