štátneho podniku Imuna Šarišské Michaľany, predložiť na rokovanie vlády. Naopak odporučili celé výberové konanie zopakovať. Ako sme už v našom denníku informovali, ekonomickí ministri po posúdení ponuky spoločnosti Interaqua, s. r. o., Košice, ktorá bola úspešná vo výberovom konaní, dospeli k názoru, že táto ponuka je nereálna. Na základe toho ministerka Mária Machová privatizáciu pozastavila. Hovorca MPSPNM SR Róbert Merva uviedol, že boli odôvodnené obavy z výsledku privatizácie vybranou spoločnosťou. "Do polovice mája majú doterajší aj noví záujemcovia možnosť prihlásiť sa a uchádzať sa o predloženie ponuky. Dňa 15. mája sa pošle všetkým, ktorí prejavili záujem, oslovný list. Na jeho základe môžu záujemcovia posielať svoje ponuky. Šancu má aj Interaqua."
Na našu otázku, ako dospela porada ekonomických ministrov k takému názoru, nám hovorca Merva nevedel odpovedať.
"My sme sa o zastavení privatizácie Imuny dozvedeli z vášho denníka," reagoval na naše oslovenie jeden zo spoločníkov Interaquy Ľubomír Solárik. Dodal, že aj napriek tomu, že sa Interaqua 26. marca stala regulárnym víťazom výberového konania, nestoja štátnym inštitúciám za to, aby ich oficiálne informovali.
K procesu privatizácie štátneho podniku Imuna Šarišské Michaľany vydala spoločnosť Interaqua stanovisko, ktoré 7. mája podpísali majitelia a štatutárni predstavitelia Interaqua, s. r. o. Z neho vyberáme:
"K rozhodnutiu zúčastniť sa na výberovom konaní sme dospeli po opakovaných konzultáciách s naším zahraničným partnerom s vedomím, že štátom definované podmienky privatizácie toho technicky a ekonomicky zdevastovaného podniku, sú na hranici ekonomickej únosnosti a zdravého finančného rizika. Ide najmä o povinnosť splatiť viac ako 460 miliónové dlhy Imuny a všetky jej známe i neznáme záväzky a realizovať investičnú akciu výstavby nových výrobných divízií zodpovedajúcich podmienkam správnej výrobnej praxe, vo výške jednej miliardy korún, bez ktorých Imuna nemá možnosť exportovať svoje výrobky a len s problémami a podmienečne ich môže umiestňovať aj na domácom trhu..."
Ako sa ďalej uvádza, celá kauza privatizácie sa stala predmetom politických kalkulácií regionálnych politikov a nakoniec aj zdrojom a predmetom diskreditačnej kampane voči spoločnosti Interaqua. Vyslovujú podozrenie, že táto kampaň bola iniciovaná obavami zainteresovaných osôb, priamo alebo nepriamo zúčastnených a zainteresovaných na pozastavenej a problémovej investičnej akcii "Výstavba výrobných divízií a útvaru riadenia akosti", z hĺbkového ekonomického, investičného a právneho auditu.
Zároveň sa v stanovisku spochybňuje konanie spojené s dodatočným úverom vo výške dvoch miliónov DEM schválených Vládou SR na oddlženie investičných veriteľov. "Prevzatie záväzkov súvisiacich s týmto úverom sme museli podpísať dodatočným protokolom po ukončení výberového konania, ale právo spolurozhodovania o jeho použití a preskúmaní dôvodnosti a jeho výšky nám bolo odmietnuté."
Upozornili tiež na signály, že o sprivatizovanie Imuny sa prostredníctvom maskovaných firiem a osôb pôsobiacich na Slovensku s úplne iným predmetom činnosti, snaží zahraničná konkurencia. Tá podľa nich nemá záujem na investičnom rozvoji Imuny, ale na utlmení jej výrobného programu v záujme svojej výrobkovej expanzie na slovenský trh, predovšetkým v sortimente krvných derivátov a infúznych roztokov.
Ďalej sa uvádza, že Interaqua má vypracovaný alternatívny projekt výstavby podobného farmaceutického závodu bez účasti na privatizácii Imuny, ktorý je lacnejší takmer o celú sumu dlhového zaťaženia Imuny. "Realizáciu tohoto projektu sme pozastavili koncom roka 1999 na základe doporučenia Ministerstva zdravotníctva SR, aby sme nevytvárali konkurenčné prostredie voči Imune, ale aby sme vstúpili do procesu jej privatizácie."
Podpísaní zástupcovia Interaquy mienia, že na základe poznaného skutkového stavu, v ktorom sa Imuna nachádza, by najefektívnejším a najtransparentnejším riešením celej situácie, bolo vyhlásenie konkurzu na majetok štátneho podniku Imuna. "Sme pripravení zúčastniť sa konkurzného pokračovania a obnoviť činnosť Imuny v zmysle nášho podnikateľského zámeru," uvádza sa v stanovisku.
Isté okolnosti, ktoré sú v súvislosti s investičnou akciou a hospodárením podniku v danom stanovisku naznačené zatiaľ Ľ. Solárik odmietol konkretizovať. "Máme v tomto smere len indície," povedal na margo informácií získaných zatiaľ z neoficiálne vedných auditov v prípravnom konaní pred prevzatím svojich vlastníckych práv. "K tomu, aby sa tieto indície potvrdili, by bolo potrebné audit oficiálne doviesť do konca."
Vidí Interaqua za odmietnutím, lobizmus a tlaky zahraničnej konkurencie? "Keď sme sa rozhodli, že do privatizácie Imuny ideme, robili sme si privátne konzultácie na celom európskom teritóriu, špeciálne v oblasti výroby krvných derivátov a infúznych roztokov. Vieme, aké sú tu záujmy a akým spôsobom sa dnes celá filozofia tejto výroby na európskom teritóriu vedie," odpovedal.
Vyjadrenie ekonomických ministrov o tom, že ponuka Interaquy je nereálna, nechcel Ľ. Solárik komentovať, keďže ako povedal s nimi nikto problémové záležitosti nekonzultoval. Nie je presvedčený, či sa do procesu privatizácie znovu zapoja. "Radi by sme náš projekt (farmaceutického závodu - pozn. autorky) konečne dotiahli do konca. Čím ďalej tým viac sme presvedčení, že sme zbytočne stratili rok. Keby sme sa pustili do výstavby podobného závodu s obmedzeným, alebo modifikovaným výrobným programom, už dnes mohol byť pripravený k skúšobnej prevádzke."
Prikláňate sa teraz k druhej možnosti, teda k výstavbe nového závodu? "Nevedel by som to zatiaľ definovať jednoznačne. Pokiaľ by sme to mali vyjadriť percentuálne, tak už prevažuje tento názor," uzavrel Ľubomír Solárik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.