tresk! navrhuje KDH. Ako na včerajšej tlačovej besede uviedol predseda KDH Pavol Hrušovský, veľký tresk je symbolom zrodu, začiatku nového, dynamického a rozvíjajúceho sa sveta. Vysoká miera nezamestnanosti je podľa KDH obrovskou záťažou pre štátny rozpočet, zároveň však oberá o motiváciu tých, ktorým sa aj napriek všetkej snahe nedarí uniknúť zo záchrannej sociálnej siete.
"Tieto opatrenia sú také dobré, že predpokladám podporu koaličných, aj opozičných strán," vyhlásil Hrušovský.
Podľa návrhu KDH by od 1. januára 2002 mal zamestnávateľ uvádzať na výplatnej páske zamestnanca nielen hrubú a čistú mzdu, ale aj nový údaj, celkovú cenu práce, teda súčet hrubej mzdy a odvodov za zamestnanca, ktoré hradí zamestnávateľ. Podľa podpredsedu KDH Vladimíra Palka by tak občan vedel, koľko naozaj platí mesačne a ročne za zdravotníctvo, školstvo, dôchodkové poistenie. "Populisti nebudú môcť používať argument o bezplatnosti školstva či zdravotníctva," poznamenal Palko.
Kresťanskí demokrati tiež navrhujú odpustiť na šesť mesiacov platenie 38 % odvodov za každého novoprijatého zamestnanca, ktorý bol predtým dlhodobo nezamestnaným alebo bol absolventom nezamestnaným dlhšie ako 6 mesiacov. Na pomoc absolventom tiež smeruje návrh opatrenia, podľa ktorého by štát tri mesiace hradil zamestnávateľovi náklady na jeho mzdu a odvody až do výšky 1,8-násobku životného minima.
KDH tiež navrhuje, aby Národný úrad práce preplácal nezamestnanému cestovné náklady do 1500 Sk mesačne jeden rok v prípade, že si nájde prácu mimo miesta svojho trvalého bydliska. Štát tým podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku ušetrí platenie odvodov a sociálnych dávok v sume od 1800 do 3500 Sk mesačne, výmenou za investíciu 1500 Sk mesačne. Ako uviedol J. Brocka, KDH tiež navrhuje zvýšiť odpočítateľnú položku na jedno dieťa na úroveň 22 800 Sk.
Palko prezentoval ďalší návrh, radikálne zníženie odvodového zaťaženia zamestnávateľov z 38 percent na 29 percent, pričom by sa znížilo aj odvodové zaťaženie zamestnanca. Podľa prepočtov KDH sa tým vytvoria podmienky pre zamestnanie vyše stotisíc ľudí. Znížiť by sa mali aj dane z príjmu právnických osôb z 29 percent na 19 percent a dane z príjmu fyzických osôb z 12 percent na 10 percent. KDH je presvedčené, že ďalšie zníženie daní prinesie vyššie príjmy do štátneho rozpočtu a umožní podnikateľom rozvoj ich podnikov, a teda aj prijímanie nových pracovných síl.
Podľa Brocku KDH navrhuje aj podporu bytovej výstavby tým, že úroky z hypoték, zo stavebného sporenia a z príspevku Štátneho fondu rozvoja bývanie by boli odpočítateľnými položkami z daňového základu fyzických osôb. Novinkou je aj návrh, aby sa dlhodobo nezamestnaným na požiadanie za 1 Sk vydal ročný živnostenský list v rozsahu živností, ktoré spadajú pod paušálnu daň. Na potieranie čiernej práce sa zameriava návrh, aby zamestnávateľ pristihnutý pri zamestnávaní načierno dostal pokutu od 100 tis. Sk až do 5 miliónov Sk. Dvadsať percent tejto pokuty sa zosobní štatutárovi firmy, ak nepreukáže, že o zamestnávaní na čierno rozhodol bez jeho vedomia niekto iný. Podobne postihnú štátne orgány aj ilegálneho zamestnanca, pokutou vo výške dvojročných priemerných sociálnych dávok. Tiež by sa mal prijať zákon o potláčaní čiernej práce.
KDH sa okrem toho chce zasadiť aj o to, aby o použití štvrtiny zo svojich daní mohol občan rozhodnúť sám. O tieto prostriedky sa budú môcť uchádzať neziskové organizácie zriaďované najmä obcami, ale aj cirkvi, spolky a nadácie. Občan bude môcť takisto podporiť aj verejné inštitúcie.
Väčšina týchto opatrení nebude mať podľa analytika Martina Barta negatívny dopad na štátny rozpočet. "Naopak, zvýšenie počtu pracovných miest bude znamenať aj zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu. Tie by následne pokryli aj prípadné negatívne dopady zníženia daňového a odvodového zaťaženia," uviedol Barto.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.