americkému špionážnemu lietadlu, ktoré zadržiava od 1. apríla po kolízii s čínskou stíhačkou.
Lietadlo nemôže byť opravené a odletieť späť do Spojených štátov, uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí. Nevylúčil však možnosť návratu lietadla, pričom neuviedol ani dôvod nesúhlasu Číny s odletom.
"Čínska strana sa na patričných čínsko-amerických rokovaniach niekoľkokrát jasne vyjadrila, že je nemožné, aby americké lietadlo EP-3 odletelo do USA z ostrova Chaj-nan," vyhlásil hovorca. Americká strana by podľa jeho slov mala zaujať pragmatický a konštruktívny postoj, aby obe strany mohli náležite urovnať túto otázku.
Pracovník amerického ministerstva obrany v pondelok uviedol, že prvé hliadkové lietadlo Spojených štátov absolvovalo kontrolný let nad juhovýchodným pobrežím najľudnatejšej krajiny na svete. V sobotu odcestoval z Číny tím technikov USA po tom, ako ukončil inšpekciu lietadla amerického námorníctva, ktoré po kolízii núdzovo pristálo na ostrove Chaj-nan.
Predstaviteľ Pentagonu koncom minulého týždňa vyhlásil, že aj napriek škodám spôsobeným kolíziou je lietadlo z Činy schopné odletieť. Ďalšou alternatívou je rozrezanie lietadla na niekoľko kusov, ktoré by USA mohli odviezť loďou alebo nákladným lietadlom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.