(1978). Päťnásobný držiteľ mužského slovenského rekordu v slalome, ôsmy z MS 2000 v slalome, je členom úspešnému Klubu vodného lyžovania (KVL) TRIXEN Košice, okrem toho však patrí ku priekopníkom vo wakeboarde, v Košiciach funguje aj klub Evils, ktorý združuje práve jazdcov tohto adrenalínového športu. Viac však už so samotným Štefanom Olšavským.
* * * * *
Ako by ste zhodnotili sezónu z hľadiska klubu i seba?
Táto sezóna bola v histórii klubu vôbec najlepšia. Investície, ktoré sa vložili do malého Mirka Hríbika sa vrátili v to, že vyhral juniorskú Európu, stal sa víťazom ME. Ja som mal tiež úspešnú sezónu. Skončil som na 8. mieste na MS, čo je celkom pekný úspech. Aj keď v tréningoch pred MS som podával lepšie, povedal by som, až fantastické výkony. Žiaľ, na MS mi to až tak nevyšlo. V tejto sezóne to dúfam, bude ešte lepšie.
Čo vás v nej čaká?
Vrcholom sezóny budú ME v českom Havířove. Pre mňa a malého Mirka Hríbika by to mali byť MS vo wakeboarde vo Viedni. Ďalšími míľnikmi, ale pre našich juniorov, budú ME juniorov v Piešťanoch. Ďalej to už budú wakeboardové preteky Wild East Tour v Košiciach a Havířove, nejaké preteky za člnom v Prahe a majstrovstvá Slovenska v Havířove.
V poslednom čase sa veľa hovorí práve o wakeboarde...
Bol som to vlastne ja, kto ho na Slovensko doniesol. Tento šport má veľmi stúpaciu tendenciu, už teraz sme na Slovensku dvanásti, čo jazdíme. Do konca sezóny počítam s nárastom do 50 ľudí. Popularita tohto adrenalínového športu stúpa všade na svete, je to superšport.
Môžete nám samotný wakeboard trochu priblížiť? Ľuďom totiž názov povie dosť, ale nie všetko.
Je to nová kategória športu. Kým vodný slalom je klasický, konzervatívny, harmonický šport, zaradil by som ho do takej staršej kategórie. Výsledky v ňom dominujú pred prežitím, zážitkami. Wakeboard je o zážitkoch, vracia sa vlastne k tomu, že nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa. Dôležité nie sú výkony, ale samotná jazda.
Diváci sa na atraktivitu tohto športu určite nebudú sťažovať.
Určite nie. Jazdci v ňom skáču do 4 5 metrovej výšky. Je to niečo podobné snowboardu, skateboardu, surfingu, používajú sa mostíky, rampy... Vlastne sa hovorí, že keď surfisti nemali vlny a nudili sa na pláži, tak sa nechali ťahať autami na surfových doskách. Z tých sa potom vyvinula wakeboardova doska.
Ste vlastne členom dvoch klubov.
Naše dve kluby majú nadštandardné vzťahy, tie vyplývajú z toho, Trixen je prevádzkovateľom vleku a všetci členovia wakeboardového Evils sú zamestnancami vleku.
Prečo práve Evils?
Naša prvá doska mala názov Evil Twin, od nej sa to celé odvíja. Ináč, doska stále funguje, používa ju jeden jazdec nášho oddielu.
Prejdime k vleku. Slúži aj prte verejonosť, určite ju budú zaujímať možnosti, ktoré ponúka. Teda hlavne kedy.
Pre verejnosť je vlek otvorený od 11. do 17. hodiny, celý máj, prakticky do záveru sezóny. Možno do októbra, záver sezóny je však dosť závislý na počasí.
Ceny lístkov?
Pre Košičanov bude stáť celosezónny lístok 7 tisíc Sk, čo je celkom dobrá cena. Celodenný lístok stojí 500 Sk, to je porovnateľné so zimnými vlekmi. Jedno kolo vyjde Košičanov 18 korún, zahraničných návštevníkov 25. Dvojkolový lístok stojí 50 Sk, tu však nie je uplatnená zľava pre Košičanov. Celodenné a celosezónne lístky sú neprenosné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.