Daniela DUBIVSKÁ & Robert JURIŠ
Levoča/Vysoké Tatry Prezident republiky Rudolf Schuster zavítal v pondelok na Spiš v dobrej nálade. Po tom, čo navštívil Levoču, spolu s innsbruckými lekármi - šéfchirurgom Univerzitnej nemocnice Ernstom Bodnerom a primárom oddelenia intenzívnej všeobecnej a chirurgickej starostlivosti Walterom Hasibederom, meral cestu na Spišský hrad. Jedným z dôvodov cesty po východe je okrem iného krst knihy svojej dcéry Ingrid, podrobne zachytávajúcej udalosti onej kritickej noci, kedy prišiel slovenský prezident takmer o život.
Cestu na Spišský hrad plánoval cielene. "Kedysi som sa snažil pre Spišský hrad niečo urobiť a myslím, že som aj urobil stredná veža stojí. To sa udialo ešte za éry, kedy som bol predsedom KNV. Chcel som vedieť, v akom stave sa hrad teraz nachádza. Viem, že vlani sa tu zrútil múr a preto som chcel počuť od pani riaditeľky, kde a ako by som mohol pomôcť. Predovšetkým si myslím, že hrad by bolo treba dôstojne osvetliť, čím by sa zároveň predĺžila prevádzka. Bolo by to lákadlo pre turistov a som presvedčený, že to nie je až taký drahý špás," povedal Rudolf Schuster po tom, čo si pozrel tunajšiu expozíciu a bez väčšej fyzickej námahy vystúpil na najvyšší bod hradu.
Prezident má záujem tejto atraktívnej pamiatke pomôcť. S riaditeľkou Spišského múzea Máriou Novotnou sa dohodol na príprave štúdie na osvetlenie hradu. "Pokúsim sa nájsť aj nejakých sponzorov, aby sme to nejako kombinovali. Dobudovať treba aj sálu a kaplnku, ale nie naraz. V Levoči som videl ako obnovujú vežu kostola svätého Jakuba, ale veľa vecí vo vnútri potrebuje reštaurovanie. Každopádne si myslím, že nie sme takí chudobní, aby sme na pamiatky nemali. Keď rok nepostavíme žiadnu fabriku, nič sa nestane, ale ak tu zanedbáme rok dva tieto pamiatky, niet čo rekonštruovať. Stojí to niekoľkonásobne viac, takže k pamiatkam treba mať iný vzťah. Keby mali takýto hrad v Amerike, pozlátili by ho, len aby sa udržal," konštatoval R. Schuster a prisľúbil v dohľadnej dobe prvé konkrétne kroky pomoci. "Už teraz sa pripravuje štúdia osvetlenia hradu, mali by ju navrhnúť odborníci. Pani riaditeľke som sľúbil, že jej pomôžem, kde budem môcť."
"Prečo tak dobre vyzerám? Pokúste sa zomrieť a ak sa vám podarí prežiť, tak potom už môžete len opeknieť. A ak vám to nevyjde, tak skrátka máte smolu," čiernym humorom okorenil R. Schuster svoj príchod na magistrát mesta Vysoké Tatry. Hneď skraja si podal primátora mesta Gabriela Ondroviča, ktorý sa pokúsil ospravedlniť nevľúdne chladné a veterné počasie. "Je to jednoznačne vaša chyba. Ja som mal v Košiciach jedného viceprimátora z radov KDH, ktorý mal na starosti len počasie," sršal humorom prvý muž republiky.
"Pýtate sa na môj zdravotný stav? Lekári mi dali garanciu na 15 a pol roka. Takže niet tu čo spochybňovať," konštatoval stroho zdôrazňujúc, že od operácie sa snaží udržiavať sa v kondícii. Ako dôkaz upozornil na svoju štíhlu figúru i skutočnosť, že odvtedy prakticky vôbec nepribral.
"Je tu so mnou doktor Bodner. To je taký odborník, že jemu stačí pozrieť na tvár a z celkového vzhľadu človeka ihneď usúdi, či môže ísť na Gerlachovský štít alebo nie. Na druhej strane, pred odchodom z nemocnice ma vyšetril tak dokonale, že mi nezostal ani jeden orgán, ktorý bi si nebol preveril," poukázal na často medializovanú tému svojho zdravotného stavu R. Schuster. "Uvedomujem si, že plánovaný výstup na Gerlachovský štít nie je práve bežná vec. Ale bol som už na Kriváni a nemal som žiadne problémy. Určite tam nepôjdem bez tréningu a neželám si tiež, aby sa žiadnemu zo zúčastnených prezidentov čokoľvek stalo. Nie som hazardér."
Osobne sa vyslovil za to, aby sa odborníci vyjadrili k tomu, ktorú výstupovú trasu bude najoptimálnejšie zvoliť. "Nemusíme predsa vystúpiť zdola (od Sliezskeho domu pozn. red.), ale postačí aj z Batizovskej próby," uviedol R. Schuster, čím vlastne potvrdil slová náčelníka Horskej služby na Slovensku Ivana Gálfyho, ktorý nás informoval, že na plošinu v oblasti Batizovskej próby do nadmorskej výšky 2000 metrov nad morom by sa mal vyviezť vrtuľníkom. "O samotný výstup zo strany oslovených prezidentov je veľký záujem. Ak by sa nám podarilo dostať do Tatier deväť až 12 prezidentov, bola by to veľká vec. V žiadnom prípade mi nejde o športové výkony, ale o symboliku," uviedol a dodal, že napríklad prezident Českej republiky, hoci ho zanechajú v podhorí na chate, zostane
s vystupujúcimi v spojení, a to bude jeho prínosom k spoločnému dielu.
Autor: rep
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.