predchodcu hodlá pokračovať vo výstavbe obecného vodovodu aj kanalizácie. "Najviac nás trápi voda a kanál. Hodnoty dusičnanov v našej vode prekračujú v niektorých mesiacoch aj dvojnásobok povolenej normy, pre kojencov je voda nepitná vždy. Teraz sme podali žiadosť na Štátny fond životného prostredia, z vodohodpodárskeho fondu sme dostali 1,5 milióna korún. Zachytili sme pramene v časti zvanej Raj. Vodovod v obci je, ale zatiaľ len jeho začiatok. Vodu si otravujeme sami. Stavebné povolenie sa dáva na novú stavbu s tým, že septik musí byť nepriepustný, ale nie vždy je to tak. Veľkoošipáreň vyváža z čističky fekálie. Majú plány na to, koľko ich môžu vyliať na poľnohospodársku pôdu, ktorú majú v prenájme. Takže aj to nám znečisťuje vodu a keď je pred búrkou, tak tu máme pekný smrad. Znečisťujú nám aj miestne komunikácie, naposledy sa tak stalo pred Veľkou nocou," uviedol P. Horváth. V ošipárni však o žiadnych sťažnostiach nevedia.
"Neviem, aký majú problém. Nemám o tom žiadnu informáciu ani sa u mňa nebol nikto sťažovať. Hygienická norma hovorí o osemdesiatich metroch vzdialenosti od obydlí. Dodržiavame aj väčšiu vzdialenosť. Ak vozíme bližšie, môžu nás udať, keď ďalej nemajú právo. U nás sa nikto nebol sťažovať, ani starosta Olcnavy za mnou nebol," tvrdí za spoločnosť Mäsoprodukt Ondrej Imrich. Starosta Olcnavy pravdepodobne rokoval iba s podriadenými O. Imricha. "Mali sme s nimi jednanie aj sme telefonovali s pracovníkmi firmy, ale dohoda nebola prakticky žiadna,"
myslí si P. Horváth.
Fekálie ďalej vylievajú pracovníci Mäsoproduktu v blízkosti Olcnavy, zákon to povoľuje. Septiky v tunajších obydliach prepúšťajú a vodu z Raja sa domácim nepodarí priviesť do svojej obce tak skoro ako by chceli. Preto musia matky malých Olcnavčanov kupovať svojim deťom odporúčanú vodu Lucku z obchodu. "Sme z roka na rok odolnejší," dodal P. Horváth.
Autor: rep
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.