úrovni minulého roku a predstavoval okolo 50 miliónov. Ceny výrobkov narastú v tomto roku o 3,5 percenta, čo by sa malo prejaviť na zvýšených tržbách v predpokladanom objeme takmer 200 miliónov korún. Z toho až 98 percent produkcie by malo smerovať na export. Ostatné dve percentá pôjdu do vlastných predajní Sviku vo Svidníku a v Košiciach. V tomto roku, konkrétne v druhom polroku plánuje spoločnosť preinvestovať viac ako 12 miliónov korún, predovšetkým do strojov a techniky. Spoločnosť chce doplniť strihárenský proces a zautomatizovať ho. Informoval o tom generálny riaditeľ spoločnosti Svik, s. r. o., Svidník Ladislav Koudelka (na obr.).
Ku koncu marca firma zamestnávala 657 ľudí. Priemerný zárobok vo výške 8259 korún by mal v tomto roku narásť o 5 až 7 percent. Firma sa v tomto roku rozhodla ukončiť pracovný pomer s 33 zamestnancami. Generálny riaditeľ Koudelka však zdôraznil, že vo Sviku nejde o prepúšťanie. Podnik chce týmto dosiahnuť iný prístup k práci. "Ide o to, aby sme vylúčili ľudí, ktorí z ročného fondu pracovnej doby 254 pracovných dní, odpracovali 70, respektíve maximálne 150 dní v roku. Takáto fluktuácia do značnej miery ovplyvňuje efektívnosť a ekonomiku fabriky ako takej. Doteraz sme to trpeli. Ovšem, ak niekto 30 percent z fondu pracovnej doby nechodí do práce, tak sa ho treba opýtať, aké má preto dôvody. To ovplyvňuje prácu celého kolektívu, celkovú psychológiu a organizáciu práce. Navyše takáto vysoká fluktuácia, predovšetkým na oddelení nohavíc, je neprijateľná aj z dôvodu nízkej výkonnosti a nízkej produktivity práce. Výroba sa naháňaním splnenia zakázky počas sobôt a platením príplatkov, zbytočne predražuje. Tak by sa rýchlo mohlo stať, že naše výrobky budú mať takú cenu ako v Taliansku. Potom by už nebol záujem vyrábať ich na Slovensku," vysvetľoval L. Koudelka.
Preto sa vedenie podniku rozhodlo vypracovať takzvaný pozývací list do novej sezóny. S ľuďmi, ktorých neprítomnosť presiahla 30 percent ukončili pracovný pomer s tým, že ak sa ich rodinná situácia zmení natoľko, že budú môcť pravidelne chodiť do práce, potom sa môžu opäť uchádzať o zamestnanie. Generálny riaditeľ ďalej skonštatoval, že ak voľakedy na nohavicovej dielni chýbalo v práci, kde pracuje okolo 90 zamestnancov viac ako 35 ľudí, tak po spomínanom opatrení sa ich počet znížil na 10 až 12 ľudí za deň.
"Muselo nastať to, čo nastalo, Svik nemá záujem prepúšťať, naopak má záujem zamestnávať ľudí, ktorí sa budú profesionálne venovať práci, a ktorí budú odvádzať stopercentný výkon. Kým pred tromi, štyrmi rokmi predstavovala neprítomnosť v práci od 25 do 30 percent, dnes dosahujeme okolo 9,5 percenta. Urobili sme kus roboty, ale je to aj v uvedomení pracovníkov," povedal.
Pripomíname, že Svik je spoločný slovensko-taliansky podnik, pričom taliansky partner GFT Gruppo prechádza v súčasnosti vnútornou transformáciou. V rámci nej sa v GFT vytvárajú biznis skupiny špecializované na predaj a vývoj jednotlivých značiek. Len pre objasnenie uvádzame, že svidnícka fabrika šije pre renomovaných svetových módnych návrhárov. Transformácia GFT by sa však Sviku ako takého, nemala podľa slov L. Koudelku, nejakým spôsobom dotknúť. Firma však bude musieť neustále udržať kvalitu vyššieho stupňa. Skupina GFT kúpila akcie veľkej spoločnosti International Network, čo sa odrazilo na zmene loga GFT a tiež na zmene loga jeho súčasti Sviku, s. r. o., Svidník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.