činnosti na zachovanie a rozvoj tradičných regionálnych remesiel. Jedným z nich je dnes už svetoznáma soľnobanská paličkovaná čipka. Podľa informácie riaditeľa školy a štatutára OZ Čipka Petra Kostelníka ich ambíciou je nielen pripravovať podujatia, ktoré sa neskôr stanú tradíciou, ale aj založiť prvé a jedinečné múzeum paličkovanej čipky na Slovensku. Ich víziou je využiť priestory historického objektu s názvom "Vozáreň" v centre Solivaru.
Po úvodných zimných kurzoch zvládnutia techniky frivolitiek, tentoraz spolu s Cirkevnou základnou školou v Prešove zorganizovali prvú súťaž pre krúžky na prešovských základných školách pod názvom Soľnobanská knepľa. "Pôvodne sme pozvali žiakov zo štyroch škôl, ale zúčastnili sa len tri. Počas dvoch hodín mali najmladšie čipkárky, ale nechýbali nám ani dvaja chlapci, spracovať soľnobanskú čipku podľa predlohy. Vzorník však dostali tesne pred súťažou," povedal nám P. Kostelník. Na našu otázku, ako sa sťažiacim darilo a kto z nich bol najšikovnejší nám odpovedal, že za snahu ocenili výrobkami od žiakov SOU na Vodárenskej ulici a knižnými publikáciami o čipke všetkých. Neurčili ani víťaza súťaže, lebo jednotlivé čipky mal podobnú úroveň remeselného spracovania. Rovnako ocenili aj najstaršie paličkárky, ktoré svojimi ukážkami výrazne podčiarkli atmosféru súťaže.
Za všetky skúsené čipkárky sa súťažiacim prihovorila Marta Vavreková. Otvorila brány minulosti a porozprávala nielen o histórii krajového čipkovania, ale aj o úspechoch ich výrobkov na Slovensku i v zahraničí. Svoje "knepľovanie" s vlastnými paličkami predviedli aj Irena Pivovarníková, Mária Rijáková a Barbora Šimková. Medzi soľnobanskými majstrami sa v minulosti, ale aj dnes presadili aj chlapi. Túto už takmer legendu potvrdil Rudolf Minarčík. Ten síce nepaličkoval, ale doniesol žiakom ukážky svojich prác. Medzi nimi aj obraz historického gápľa s využitím prvkov soľnobanskej techniky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.