prišli overiť žiaci posledných ročníkov základných škôl. Celkovo si na svoje vyvolené stredné školy podalo prihlášky zhruba dvanásťticíc budúcich študentov, dúfajúc, že sa im na ňu podarí dostať. Aj preto sa v posledných dňoch statočne drvili...
"Rada by som na gymnázium, no viem, že prijímačky sú veľmi ťažké. Verím, že sa mi podarí uspieť, aj keď viem, že konkurencia bude veľmi tvrdá," vyznala sa nám s pocitmi tesne pred vstupom do školy Martina.
Tak jej, ako aj ostatným bolo možné čítať z tváre nervozitu. Nečudo, veď prvá "veľká" skúška v živote dá skutočne zabrať.
Kritériá prijímačiek podobne ako spôsob ich uskutočnenia je plne v kompetencii riaditeľov jednotlivých stredných škôl. Práve oni posúdia podľa možností školy, koľko nových študentov nastúpi v septembri do lavíc. Samozrejme, že žiaci s výborným prospechom sú od prijímacieho konania omilostení a na školu sa dostanú takpovediac plynule. Väčšina je však takých, ktorí si priebeh skúšok odskákali na vlastnej koži. Platná legislatíva hovorí jasnou rečou. Bez prijímacích pohovorov sa na školu môžu dotať maximálne dve tretiny žiakov s výborným prospechom.
"Bolo to veľmi tvrdé, no verím, že som to ako-tak zvládol. Opisovať sa nedalo, každý sa spoliehal sám na seba. Problém mi robila matematika, príklady neboli jednoduché," hovorí česrtvý absolvent prijímačiek Robo.
Najväčší záujem prejavili študenti o gymnáziá. Prihlášky študentov však putovali i na priemyslovky a odborné učilištia. Tam bol však už záujem menší a tak sa na týchto školách pravdepodobne o mesiac uskutoční druhé kolo prijímačiek. Odvolať sa proti výsledku skúšok má možnosť každý v lehote do 15 dní od prevzatia rozhodnutia na škole, kde žiak vykonal prijímačky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.