Vranov sa pri likvidácii komunálneho odpadu naďalej orientuje na skládku v Merníku
Vranov nad Topľou/Merník - Časy súdnych sporov medzi mestom Vranov nad Topľou a obcou Merník o právo bezplatného užívania skládky tuhého komunálneho
Jaroslav Suško
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
odpadu (TKO) v tejto obci sa skončili. Zatiaľ nie podpisom novej zmluvy, ale aspoň jej schválením v oboch zastupiteľstvách. Podpis zmluvy je už len záležitosťou technickou, konkrétne dohodnutia času primátora mesta a starostu obce na uskutočnenie tohto završujúceho aktu.
Poslanci Mestského zastupiteľstva vo Vranove nad Topľou kvitovali najmä skutočnosť, že cena 550 korún za tonu vyvezeného a uloženého odpadu je jednou z najnižších na Slovensku. Zrejme si aj mestská samospráva uvedomila neúnosnosť situácie, v akej sa ocitla obec Merník, keď pôvodná zmluva - ako protihodnotu za finančnú spoluúčasť pri výstavbe skládky - dovoľovala mestu bezplatne vyvážať svoj odpad do určitého množstva a obec nemala ani na prevádzku skládky. Pretože novú zmluvu už skôr schválilo aj obecné zastupiteľstvo v Merníku, jej výhody sú zjavné aj pre obec, ktorá takto získa určité príjmy.
Pri podpise novej zmluvy o užívaní skládky TKO v Merníku, ktorá hovorí o ukladaní odpadu z mesta na obdobie štyroch rokov, neostane len pri samotnom parafovaní. "Vzhľadom na tento dobrý krok chcem rokovať so starostom obce Merník o tom, čo bude po tých štyroch rokoch a či nepôjdeme do výstavby novej skládky, poprípade rozšírenia existujúcej spoločne. Myslím, že sa nám tu otvárajú určité možnosti, a že sa na nejakom spoločnom postupe dohodneme," povedal nám primátor mesta Vranov nad Topľou Milan Muška. Čo si však o možnej spolupráci myslí starosta obce Merník Marián Kostelník? "Vieme, že odpady budú v budúcnosti problémom. My ešte máme pozemok okolo skládky, takže by tu bola možnosť jej rozšírenia."
Je dobré, že súdne spory nezanechali nepriaznivé stopy na vzťahoch medzi obcou a mestom. Starosta Merníka zrejme vychádzal aj z ekonomických kalkulácií, pretože "obec, ktorá má skládku, je tak trocha zaujímavejšia, pretože okrem peňazí, ktoré chodia od štátu, je aj nejaká koruna naviac a tá sa dá použiť na investície v obci". Merníčania neodmietajú ani uvažovať o spolupráci s mestom Vranov nad Topľou. "Len treba sa spojiť, lebo rozširovanie skládky je finančne náročné. A musia tam byť aj solídne postavené zmluvy hneď od začiatku, lebo podpísať zmluvu, že niekto bude voziť trebárs 30 tisíc ton odpadu zadarmo, bez úhrad aspoň réžie na prevádzku skládky, sa nedá," načrtol podmienky spolupráce M. Kostelník. Narážal pritom na skutočnosť, že na ich skládku TKO sa najviac vyvážal odpad z Vranova nad Topľou, ale náklady na jeho spracovanie neboli zahrnuté v pôvodnej zmluve.
Čo bolo - bolo. Nová zmluva otvára nové možnosti ďalšej spolupráce. Veď zámer spred niekoľkých rokov založiť spoločnosť miest Vranov nad Topľou, Humenné a Michalovce na spracovanie komunálneho odpadu nevyšiel. A tak mernícka skládka TKO pre Vranov nad Topľou je stále najvýhodnejšia. Najmä kvôli vzdialenosti, ktorá je púhych sedem kilometrov, čo pri dnešných cenách pohonných hmôt je dôležitý argument.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.