rokom jej venuje až dva roky života. Všetko sa to začalo okolo roku 1820 v štáte New York, keď vtedy 14-ročný Joseph Smith mal zjavenie a po ňom našiel knihu pripisovanú Mormónovi, kráľovi Izraelitov, ktorý údajne emigroval päť storočí pred Kristom do Ameriky. Smith pochopil, že dostal poverenie, aby obnovil Kristovu cirkev.
Život mormónov sa riadi podľa Biblie. Krstia mŕtvych, aby im zaistili spásu. Prvých 30 000 mormónov prenasledovali a odvšadiaľ vyháňali. Prinútilo ich to k ceste na americký západ. Usadili sa pri Veľkom soľnom jazere, kde 24. júla 1847 postavili mesto Salt Lake City. Sú zakladateľmi amerického štátu Utah. Odmietajú alkohol, čiernu kávu, tabak a drogy.
Hoci nemožno súhlasiť s názorom, že by mormóni boli ostatným obyvateľom USA vyslovene len na posmech, predsa prevažujú tendencie uťahovania si z tejto pospolitosti. Napriek všeobecnej tolerancii, ktorá má na tomto kontinente svoje osobitosti, si však väčšina o tejto menšine myslí svoje a dá sa povedať, že ju trpí. A to i napriek viacerým zásadám, ktoré sa v civilizovanom svete zdajú minimálne čudné...
Azda najvypuklejšie sa tento "problém" prejavuje práve v Utahu na americkom západe, ktorý sa považuje za centrum tejto viery. Z dvoch miliónov obyvateľov tohto štátu susediaceho s Arizonou, Nevadou, Idahom, Wyomingom a Coloradom sa v súčasnosti až takmer jedna tretina hlási k mormónom! V riedko osídlenom malebnom údolí medzi horami a polopúšťami našli oázu pokoja a aj dostatok pracovných príležitostí, aby využili dary zeme - značné nerastné bohatstvo. Usadili sa totiž v krajine, kde vhodné klimatické podmienky (okrem tuhej zimy) s teplotami nad 30 stupňov Celzia umožňujú pomerne ľahké prežitie. A keďže boli a sú pracovití, všetky úlety sa im pardónujú.
Práve v Utahu ako huby po daždi vyrástli početné posvetné miesta - starobylé aj novodobé chrámy a kostoly, kde sa v nedeľu konajú tradičné bohoslužby.
Hoci v Salt Lake City, v hlavnom meste Utahu, majú úplne iné starosti a aj radosti, lebo krajina sa veľmi usilovne pripravuje na budúcoročné zimné olympijské hry, mormónska téma nie je vôbec ustrkovaná do úzadia. "Máme svoju vieru v Boha, ktorú vyznávame, vieme, aké sú naše posolstvá," uviedla sestra Worshingtonová, jedna z koordinátoriek mormónskej misie v Utahu. Rady ovečiek sa však rozrastajú. Popri už spomínanej všeobecnej pracovitosti je ďalším vonkajším sprievodným znakom tejto komunity veľká súdržnosť a navonok aj upravenosť a čistota odevov. Väčšina si o menšine len myslí svoje v štýle - ži a nechaj žiť.
V angličtine sa pestuje tiež slovná hračka "mormon - moron", pričom najmä výslovnosťou príbuzné druhé slovo v uvodzovkách znamená v preklade pochábeľ, hlupáčik. Taká je tiež verejná mienka, ktorá zároveň úzko súvisí s nepochopením. Ani nie tak zo známej skutočnosti, že čistotu tela a ducha mormóni pestujú neužívaním drog a že nefajčia a vôbec nepijú čiernu kávu. Aspoň potiaľ by to bolo v poriadku. U mužskej populácie značný odpor vyvoláva skôr čo len predstava, že v rannom veku dospelosti si táto viera vyžaduje dvojročné strádanie mimo rodiny, s ktorou nesmie mať žiaden kontakt. Výnimkou je listová korešpodencia či telefonát domov svojim blízkym len počas Vianoc... Zlé
jazyky taktiež tvrdia, že po takomto údele sa zákonite musia prejaviť hormóny, ktorých logickým vyústením sú mnohopočetné rodiny - nezriedka so šiestimi i viac deťmi. Hoci mnohoženstvo je v USA zakázané, nemálo prípadov jeho porušovania práve v Utahu zostáva neklamným svedectvom istého druhu úchylky. Nie je to tak dávno, čo vraj objavili jedného mormóna, ktorý sa priznal, že mal osem žien... A tu niekde končí obdiv a začína čosi iné!
V celom Utahu taktiež nenaďabíte na čo len jedno kasíno alebo herňu. Takéto radovánky si potom chodia uspokojovať počas výletov súkromnými lietadlami k susedom. Po hodinke letu ste v Nevade či v Idahu, ktoré takúto rozkoš ponúkajú plným priehrštím...! Keďže aj alkohol je tabu, v tomto štáte platia isté prohibičné zásady. V nonstop otvorených supermarketoch predávajú len pivo, tvrdý alkohol a víno možno kúpiť iba v špecializovaných obchodoch v pracovných dňoch. V privátnych zariadeniach vás čímsi tuhším obslúžia len k jedlu, alebo ak ste členom toho-ktorého klubu, pričom naraz nemôžete mať na stole viac nedopitých nápojov. Ďalšou objednávkou vás personál obšťastní až keď vyprázdnite obsah pohárov...
Aj z týchto dôvodov si mnohí tri razy rozmyslia, či sa naveky upíšu mormónskej viere, ktorá má svoje "pre", ale prečo to nepriznať, aj "proti". Každý si proste vyberá, čo mu je srdcu blízke a nakoľko sa vie stotožniť s podobným životom, no aj o mormónoch musí platiť, že proti gustu žiaden dišputát.
Chiliasti
Mormóni, adventisti, svedkovia Jehovovi a armáda spásy majú meno podľa svojej viery v Kristov návrat na konci pozemského času. Veria v to, že bude kraľovať 1000 rokov (po grécky - chilia). Toto kráľovstvo zakončí posledný súd a ohlásia ho anjeli trúbením na trúbky.
Autor: Zdeněk Kovář
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.