Grafológovia tvrdia, že písmo je prejavom našej duše, pretože prsty na papier prenášajú to, čo im prikazuje naše podvedomie.
V Spojených štátoch dnes pri vyhodnocovaní poštou doručených obchodných návrhov a žiadostí o zamestnanie alebo povýšenie využíva grafologické expertízy vyše 3000 firiem, začínajúc agentúrami, ktoré pracujú v oblasti styku s verejnosťou, až po banky. V Nemecku pri posudzovaní uchádzačov o miesto sa spolieha na písmoznalca až 80 percent všetkých firiem a táto prax sa začína uplatňovať aj inde vo svete.
Jej zástancovia tvrdia, že je to bezpečný spôsob ako zistiť, či sa dá žiadateľovi veriť. V USA nahradila grafológia testy na detektore lží (polygrafe), ktoré dnes zákon zakazuje.
Zistilo sa totiž, že polygraf nie je dosť spoľahlivý. Kritici grafológie, pravdaže, tvrdia to isté, pretože nálezy grafológov si často navzájom protirečia.
Napriek tomu sa väčšina písmoznalcov v niektorých základných veciach zhoduje, napríklad v tom, že charakter človeka sa má posudzovať na základe kombinácie niekoľkých faktorov.
Pre zaujímavosť niekoľko základných charakteristík:
Veľké písmo prezrádza ambície a veľkorysé myslenie. Takéto písmo mávajú často ľudia z umeleckého sveta.
Malé písmo môže prezrádzať pocity menejcennosti a skromnosť. Môže ísť však aj o objektívne a exaktne orientovanú osobnosť.
Písmo so sklonom doľava býva znakom nepriebojnosti a plachosti. Takíto ľudia často zotrvávajú v ulite, skrývajú svoje emócie a stávajú sa k veciam pasívne.
Písmo sklonené doprava prezrádza otvorenú, ústretovú osobnosť, ktorá sa v spoločnosti iných ľudí cíti dobre.
Ľudia, ktorí píšu úzke písmená, sú zvyčajne disciplinovaní, ale nesmelí. Takisto môžu byť aj zlí a úzkoprsí.
Široké písmo mávajú ľudia, ktorí nebývajú nesmelí. Radi cestujú. Môžu byť však aj splašení a neschopní sebaovládania.
Autor: Ko/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.