detskom bazéne by sa mala objaviť "morská voda" a správca kúpaliska Tepelné hospodárstvo, s.r.o. plánuje v budúcnosti túto ponuku rozšíriť i na veľký bazén.
"Pôjde o slanovodný systém chemickej úpravy vody. To znamená, že do vody budeme pridávať soľ, ktorá je hlavnou minerálnou zložkou morskej vody," znelo vo včerajšom vyjadrení námestníka riaditeľa TEHO pre podnikateľské aktivity a investície Ing. Juraj Kočiš.
Proti zámerom správcu vybudovať nový systém úpravy vody sa však ozývajú záporné hlasy.
"Ide o odbornú záležitosť. Kyseliny soli, či chlór sú však agresívne látky, ktoré rozleptávajú stavebné materiály. Či už ide o betón, omietky, výstuž, alebo inžinierske rozvody. Ráno, keď som si prečítal článok tak som sa riadne rozčúlil. Je to do neba volajúca nehoráznosť, že niekto niečo takéto vymyslel," tvrdí podpredseda slovenskej komory stavebných inžinierov a predseda spolku statikov na Slovensku Ing. Jozef Kurimský, ktorý na starej plavárni robil stavebno-statický prieskum a zúčastňoval sa projektovania vonkajších bazénov.
"Keď mal niekto v úmysle niekedy sypať do vody soľ, mali nám to povedať, ešte v čase rekonštrukcie. Boli by sme sa tým riadili a výber materiálov prispôsobili. Nik však nič nevravel."
Podľa jeho slov bol spôsob chlórovania neškodný a neubližoval stavebným materiálom. Ako to však bude vyzerať po nasypaní soli do priestorov bazéne si podpredseda slovenskej komory stavebných inžinierov predstaviť nevie. "Nakoľko som stál pri rekonštrukcii, problém dôverne poznám. Starý spôsob chlórovania bol v poriadku, pretože sme s ním pri projekcii i návrhu materiálov rátali. Ale soľ je vysoko agresívna látka."
Čas rozkladu stavebného materiálu závisí od množstva soli vo vode. Podobný problém sa vyskytol i na krytej plavárni. "Tá sa dostala do zlého stavu kvôli výparom síričitanov, chloridov, či vodných pár. Toto všetko v styku so stavebnými látkami sa rozleptalo a preto je krytá plaváreň v takom stave v akom je. Podľa môjho vedomia stála vonkajšia rekonštrukcia bazénov okolo 50 miliónov korún. Teraz to pustíme dolu vodou? Treba rýchlo nájsť toho chytrého čo to vymyslel a nech rýchlo odpracú tú soľ, ktorú ste aj nafotili. Nech to urobia veľmi rýchlo, kým sa nestane niečo zlé," varuje J. Kurimský.
Námestník riaditeľa TEHO pre podnikateľské aktivity a investície Ing. Juraj Kočiš však s týmito tvrdeniami zásadne nesúhlasí. "To nemá nič spoločné so statikou. Ide o uzavretý systém, my nemáme žiadne úniky z potrubí. Podľa mňa ide o nezmysel, okrem toho koncentrácia 4 gramy na liter nie je taká silná. Videli sme to fungovať aj inde, v Čechách tento systém využívajú, tam to majú dokonca zavedené i v krytých bazénoch. Nevadí, že bazén nebol na to projektovaný, dodávateľská firma nám dáva záruky, že sa nič zlé nestane," vraví. Ing. Kočiš (na snímke).
V tejto súvislosti sme kontaktovali i odborníkov zo stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach. Ako sme sa dozvedeli, problém nie je jednoduché rozlúsknuť a na jeho skúmanie potrebujú čas. Rozklad betónu pri styku so soľou je však pre verejnosť najviac badateľný po zimnom solení ciest.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.