našich zistení návrhy predostrie svojim spolupracovníkom v SDKÚ začiatkom týždňa a potom aj partnerom v koalícii.
Politici vládnych strán hovoria, že proces zmien v Dzurindovom kabinete by sa mal zavŕšiť najneskôr do konca mája. O konkrétnych ministroch sa oficiálne nevyjadrujú. Z rozhovorov s predsedami SOP, SMK a KDH vyplýva, že sa nebudú usilovať o výmenu svojich nominantov. Do úvahy tak prichádzajú len tváre z SDK a SDĽ. Najčastejšie sa v médiách vyslovujú mená L. Pittnera, J. Macejka či Brigity Schmögnerovej.
Béla Bugár, Pavol Hamžík i Pavol Hrušovský sú skeptickí k možnosti, že by sa v rozdelení ministerských kresiel medzi stranami urobili rošády. Napríklad, že by sa SDĽ zbavila postu ministra financií a prenechala ho inej strane. Znamenalo by to otvorenie koaličnej dohody a komplikované rokovania.
Zatiaľ nie je jasné, aká metodika sa použije pri navrhovaní zmien v Dzurindovom vládnom tíme. Vlani strany hodnotili ministrov a plnenie vládneho programu. Dospeli k záveru, že nie je dôvod meniť členov vlády.
Generálny sekretár SDKÚ Ivan Šimko hovorí, že predseda vlády môže navrhnúť zmeny za predpokladu, že bude mať podporu strán, ktoré majú v parlamente väčšinu. O konkrétnych menách Šimko povedal, že na tie sa treba spýtať M. Dzurindu.
Líder SMK Béla Bugár sa domnieva, že výmeny ministrov sa dajú urobiť len na základe dohody partnerov. "Je však už neskoro na to, aby to premiér zobral do vlastných rúk. Keby to robil od začiatku - tvrdá ruka a razantné spôsoby, nebol by problém. Robiť to v druhom polčase vládnutia je pre neho riskantné," povedal Bugár.
Časť koalície je napriek tomu prekvapená, že sa rozvinula taká široká diskusia o rekonštrukcii vlády, pretože na koaličnej rade sa tejto téme strany nevenovali. Bugár: "Bol som prekvapený, že sa táto otázka prezentovala už v čase, keď máme na krku reformu verejnej správy." Na otázku, kto je najväčším motorom zmien vo vláde, šéf SMK odpovedal: "V médiách sa tak javí SDĽ."
Ústredný tajomník SDĽ Ján Richter sa nazdáva, že koalícia potrebuje nový impulz a rekonštrukcia "bude asi nutná". Podľa neho sa vhodná situácia na rekonštrukciu spred roka premeškala, ale nikdy nie je neskoro. O vyjadreniach podpredsedu SDĽ B. Ondruša, ktorý pripúšťa zmenu aj na poste ministra financií, Richter povedal: "Môže to byť individuálny názor."
Predseda KDH P. Hrušovský si myslí, že prípadné zmeny vo vláde netreba dramatizovať. Podľa neho sa kresťanskí demokrati nebudú nasilu uchádzať o akýkoľvek nový ministerský post. "KDH má deväť poslancov a to je dostatočný počet na to, aby malo väčšie zastúpenie vo vláde. Konkrétne sme sa však touto možnosťou nezaoberali," dodal Hrušovský.
MEDZITITUL: Strany o spokojnosti s vlastnými ministrami?
I. ŠIMKO, SDK-SDKÚ: "Každý človek by mohol robiť aj lepšie. K výmene člena vlády môže dôjsť aj z iných dôvodov, nielen pre nespokojnosť. Môže to byť aj preto, že minister je unavený a treba nájsť novú krv, ktorá bude pokračovať v plnení vládneho programu. Nechcel by som však o menách špekulovať."
P. HRUŠOVSKÝ, KDH: "Minister spravodlivosti Ján Čarnogurský to určite nie je. Strany si budú hodnotiť svojich ministrov a k tomu sa nechcem vyjadrovať."
P. HAMŽÍK, SOP: "Nestretol som sa s kritikou ministerky privatizácie za SOP Márie Machovej. Privatizácia prebieha transparentne. Je potrebné, aby naplno využívala svoje kompetencie."
J. RICHTER, SDĽ: "Nedá sa len tak vybrať mená z klobúka. Súčasťou vlády sú aj nominanti SDĽ. Ak hovoríme o negatívach a pozitívach vládnutia, patria sem aj naši ministri."
B. BUGÁR, SMK: "Vo všeobecnosti sme spokojní s ministrami za SMK. Vidíme však rezervy. Nepovedal by som to tak, že sú to také rezervy, ktoré by mali vyústiť k výmene."
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.