vecí sa pokúša tento hnev zmierniť trestnými akciami voči OSN. Najnovšie epizódy v napnutých vzťahoch medzi USA a OSN naznačujú však oveľa dramatickejší vývoj: v celosvetovom spoločenstve štátov sa totiž zahniezdil zvyk odplácať spôsobom oko za oko, zub za zub. A k tejto nálade prispieva aj postoj Európy, konštatovalo včerajšie vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
Tento nedobrý trend nabral na dynamike v minulých rokoch. Pribúda dokonca sporov medzi USA a ich spojencami, a to nielen v klasicky sporných oblastiach, akými sú bezpečnostná a obchodná politika, ekológia, biotechnológia, ale aj oblasť kultúry a sprostredkovania historických skúseností.
Vývoj posledných rokov naznačuje, že Amerika a Európa sa od seba vzďaľujú a dohodnúť sa čo i len na zásadných otázkach je čoraz ťažšie, píše nemecký denník a dodáva, že nedávny neúspech USA v OSN naznačil aj samotným Američanom, že ich európski spojenci nemusia s nimi vždy a vo všetkom súhlasiť.
Nedávna prehra USA zintenzívnila americký neoizolacionizmus, posilnila sebavedomie Európy a veľkej časti sveta dala lacnú možnosť zažiť zriedkavý triumf. Európu však postavila najnovšia situácia pred neľahkú dilemu a rozhodovanie, ako sa chovať voči Číne, Iraku a iným krajinám. Práve preto si Európa, ktorá má od jednoty ešte veľmi ďaleko, nemôže dovoliť zánik transatlantickej osi, aj keď jej dominancia USA lezie na nervy.
Vo Washingtone však začína pomaly, veľmi pomaly klíčiť presvedčenie, že náklonnosť priateľov si možno získať a udržať len presviedčaním, nie nátlakom. Tento princíp musí byť pre Európu záväzný, pokiaľ chce zabrániť izolácii Ameriky. Izolácia USA by totiž mohla mať pre Starý kontinent oveľa horšie následky ako nešikovná hegemónia, píše v závere poznámky SZ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.