tmavú stranu Mesiaca. Tento úkaz vzniká odrazom slnečného svetla najprv od Zeme a potom od Mesiaca. Zemský svit, viditeľný dokonca aj voľným okom, priamo závisí od albeda
Táto veličina je dôležitou charakteristikou stavu podnebia, pretože dlhodobým pozorovaním zemského svitu sa dajú získať dôležité informácie o oblačnej vrstve a atmosférických časticiach (aerosoloch). Philip Goode z New Jersey Institute of Technology v najnovšom čísle časopisu Geophysical Research Letters píše, že albedo Zeme v ostatných piatich rokoch pokleslo o viac ako 2,5 percenta. Okrem iného to znamená, že Zem vyžaruje do vesmíru menej tepla. Už jednopercentné zníženie schopnosti povrchu odrážať žiarenie má enormný účinok na podnebie a má za následok jeho otepľovanie.
Hoci prvé kvantitatívne merania zemského svitu uskutočnil už začiatkom minulého storočia francúzsky astronóm Andre-Louis Danjon, táto metóda zostala nepovšimnutá do roku 1991. Opäť ju oprášil až profesor Steven Koonin z Kalifornského inštitútu technológií (CIT).
Autor: New Jersey (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.