osemnohé 'zvieratká' nie sú iba malou nepríjemnosťou. Na človeka prenášajú dve važné ochorenia, kliešťovú meningoencefalitídu a Lymeskú boreliózu. Spôsobujú ich mikroorganizmy, ktoré sa po prisatí kliešťa na hostiteľa dostanú do jeho krvného obehu. V organizme sa množia a neskôr spôsobujú problémy.
V prípade meningoencefalitídy je postihnutý nervový systém. Prvá fáza je podobná chrípke, potom sa objavujú bolesti hlavy a stuhnutie šijového svalstva, neskôr dochádza k rozličným motorickým alebo psychickým poruchám - napríklad spánku či správania sa. Našťastie choroba zväčša odzneje prvým štádiom, pretože organizmus si vytvorí protilátky. Aj Lymeská choroba môže prebehnúť iba ako ľahká infekcia, no ak si s ňou organizmus neporadí sám, môže mať neskôr závažné dôsledky.
Prvé štádium charakterizuje čevená škvrna v okolí vpichu parazita a tá sa postupne zväčšuje. Sprevádzať ju môže únava, malátnosť, nespavosť, alebo má človek horúčku či bolesti hlavy. V tomto období účinne zaberajú antibiotiká, vážnejšie problémy hrozia, ak si prvé štádium nevšimnete. Borélie sa totiž krvou zanášajú do niektorých orgánov a tam sa ďalej množia. Dochádza k charakteristickým prejavom na koži a ochorenie môže postihnúť i mozog, srdce a ďašie orgány. Ak sa choroba ani v tomto období nelieči, objaví sa napokon chornické štádium - atrofia kože, postihnutie kostí alebo kĺbov či nervového systému. Pritom ak človek primárnu infekciu prehiadol nemôže ani tušiť, čo jeho problémy vlastne vyvolalo.
"Lymeská borelióza dostala názov podľa mesta Lyme, kde v roku 1973 zistili pôvodcu ochorenia, teda kliešte. Aj keď choroba bola známa aj predým, o jej príčinách sa nič nevedelo. Objaveniu pôvodcu napomohla náhoda. V okolí Lyme totiž zaznamenali lekári častý výskyt reumatoidnej artritídy a neunikol im ani fakt, že sprievodným znakom ochorenia je charakteristické začervenanie na koži pacientov a že sa v danej oblasti vyskytuje veľa kliešťov," vysvetľuje MVDr. Branislav Peťko z Parazitologického ústavu SAV v Košiciach.
Dnes vieme, že pôvodcom ochorenia je baktéria prenášaná viacerými druhmi kliešťov, v našich podmienkach hojne sa vyskytujúcim kliešťom obyčajným.
"Vystríhať sa týchto parazitov je potrebné všade v okolí Košíc kde sú dobovohrabové lesy. Klieštov je relatívne veľa, nachádzajú sa najmä v okolí chodníčkov a lesných čistiniek, pričom sa zdržujú viac v údoliach ako na kopcoch. Vzhľadom na skorý nástup teplých dní sa urýchlil aj nástup vrcholu ich aktivity - tá vrcholí práve v tomto období," upozorňuje MVDr. Peťko.
Chrániť sa proti týmto potvorkám môžme podľa neho v podstate len dva spôsobmi - dôkladne si prehliadnuť telo vždy po návrate z lesa, alebo používať repelenty. Vhodné je preventívne sa prezrieť aj počas pobytu v prírode. Následkom prisatia sa vieme čiastočne brániť očkovaním, s vakcináciou je však najlepšie začať na jeseň. Teraz by sa už v organizme nestihli vytvoriť včas očkovacie látky. Jedinou radou je rýchlo navštíviť lekára, keď sa v okolí vpichu kliešťa objavia nejaké kožné zmeny.
"Výskyt infikovaných kliešťov v priebehu roka i z roka na rok kolíše. Pre čitateľov bude iste potešujúce, že podľa našich posledných vyšetrení sa javí, že tento rok došlo k útlmu infinovanosti boréliami. Opatrnosti však nie je nikdy dosť," dodáva Branislav Peťko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.